Dzis jest 28.05.2024, imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira
advert 1
advert 2
advert 3
Przedsiębiorczość
Złote Szkoły NBP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 28 marca 2023 08:46

Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza
w Ropczycach już po raz trzeci
zaangażował się w realizację
programu „Złote szkoły NBP”.


W tym roku Drużynę Ambasadorów Złotej Szkoły NBP tworzą uczniowie, kształcący się w różnych zawodach. Są ekonomiści, programiści i logistycy. Taka różnorodność umiejętności wpłynęła na duże urozmaicenie prowadzonych przez nich warsztatów.

Warsztaty to kolejne z zadań, jakie należało wykonać w ramach realizacji programu Złote Szkoły NBP. To wykorzystanie wiedzy teoretycznej zdobytej podczas lekcji z ekonomią, do wykonania praktycznych zadań – gier ekonomicznych jakie Drużyna przygotowała dla uczestników warsztatów.

tn_IMG_2446_wynik
tn_IMG_2455_wynik
tn_IMG_2474_wynik
tn_IMG_2486_wynik
tn_IMG_2487_wynik
tn_IMG_2492_wynik
tn_IMG_2512_wynik
tn_IMG_6241_wynik
tn_IMG_6279_wynik
tn_IMG_6300_wynik
tn_IMG_6409_wynik
tn_IMG_6414_wynik
tn_IMG_6438_wynik
tn_IMG_6445_wynik
tn_IMG_6539_wynik
tn_IMG_6541_wynik
01/16 
Poprawiony: wtorek, 28 marca 2023 08:48
Więcej…
 
TYTUŁ ZŁOTEJ SZKOŁY NBP. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 maja 2022 08:32


Jeszcze raz 28 kwiecień 2022 r.
AMBASADORZY EDUKACJI EKONOMICZNEJ
Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza
po raz drugi wywalczyli
TYTUŁ
ZŁOTEJ SZKOŁY NBP.

 


W II edycji ogólnopolskiego programu „Złote Szkoły NBP”, udział wzięły, zarówno szkoły podstawowe jak i ponadpodstawowe. Drużyna z naszej szkoły podjęła się realizacji wielu, bardzo ambitnych zadań. Niestety, brakło przysłowiowej „wisienki na torcie”. Nie stanęliśmy na podium ale i tak było warto.


Drużyna w składzie: Karolina Kazała, Ilona Kubik, Katarzyna Longosz i Szczepan Czapor z klasy 3 TE oraz Aleksandra Cesarz, Izabela Ozga, Agnieszka Walczyk, Izabela Ziajor, Jakub Podjasek z klasy 3 TE wraz z koordynatorkami Panią Agatą Wojnarowską i Panią Aldoną Majewską Dudek przeprowadziła szereg zajęć przybliżających problem działania oszustów na wielu płaszczyznach codziennego życia, a przede wszystkim jak się przed nimi zabezpieczyć. Odbyły się warsztaty, kształcąca debata, a także społeczność szkolna uczestniczyła w lekcjach dotyczących bezpieczeństwa finansów osobistych.
Uczniowie, uczestniczyli w wybranych zajęciach dowiadując się, z jednej strony, o coraz bardziej wyrachowanych formach działania oszustów, z drugiej zaś, jak się przed nimi chronić.


Uwagi i wszystkie rady zaproszonych ekspertów, ambasadorów edukacji ekonomicznej i koordynatorów projektu z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Im więcej wiemy, im więcej zdobywamy wiedzy o metodach, sposobach działania oszustów tym bardziej jesteśmy czujni, ostrożności, a wiedza jest kluczem do ograniczania ryzyka i zapewnienia bezpieczeństwa swoich finansów, swojego majątku – taką puentą zakończono debatę.


Za całą pracę,
za wszystkie wyzwania, których podjęła się DRUŻYNA
DZIĘKUJEMY.


Poprawiony: wtorek, 17 maja 2022 08:46
 
Piramidy finansowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 marca 2022 08:09

 

Drużyna Edukacji Ekonomicznej przygotowała film pokazujący sposób 
powstawania piramid finansowych.

Jest to działanie schematyczne,
które wcześniej czy później kończy się więzieniem dla budującego
taką firmę.


kliknij aby odtworzyć film
Poprawiony: poniedziałek, 21 marca 2022 08:16
 
Oszustwa finansowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 marca 2022 07:48

Lekcja z ekonomią "Koło ratunkowe" dla finansów osobistych

„Bzdury!

Mnie to nie dotyczy!

Nie znam nikogo, komu by się to przytrafiło!”

  

Najczęściej słyszymy takie odpowiedzi  gdy zaczynamy mówić o oszustwach finansowych.  Niestety, to nie fikcja, codziennie zwykły Kowalski spotyka się z atakami socjotechnicznymi ze strony cyberprzestępców, z licznymi atakami oszustw.


Obietnica wysokiego i bezpiecznego zysku w krótkim czasie, po mistrzowsku budowane poczucie uczestniczenia w wyjątkowej inwestycji, to pułapka. 


Największe oszustwa najczęściej opierają się na dwóch schematach:

  1. Piramida finansowa, która polega na tym, że każdy kolejny poziom piramidy czerpie profity bezpośrednio z pozyskanych przez siebie niższych szczebli układu, przekazując wyżej (twórcom Przekrętu) procent od uzyskanych zysków. 

  2. Schemat Ponziego, charakteryzuje się tym, że wszystkie pozyskane w przekręcie pieniądze trafiają do twórcy przekrętu (na górę), a on uznaniowo wypłaca osobom na niższych szczeblach pewien procent 

 

ZARÓWNO PIRAMIDA, JAK I OSZUSTWA FINANSOWE, FUNKCJONUJĄ WYŁĄCZNIE W CZASIE
W KTÓRYM JEST STAŁY DOPŁYW NOWYCH (NAIWNYCH ) CZŁONKÓW.
JEŚLI JEST WIĘCEJ WPŁACAJĄCYCH NIŻ POBIERAJĄCYCH – MACHINA DZIAŁA.


Pozyskiwanie środków w takiej proporcji nie ma racji bytu w dłuższej perspektywie – zarówno piramida finansowa jak i schemat Ponziego, są z góry skazane na porażkę, a zainwestowane tam pieniądze, na stratę.

 

 

Piramidy i oszustwa finansowe to przekręty, które raz na jakiś czas mają miejsce pod przykrywką nowego, świeżego biznesu.


Jak rozpoznać oszukańczy schemat?

Powyższe zagadnienia, zostały poruszone podczas Lekcji z ekonomią pod tytułem "Koło ratunkowe" dla finansów osobistych zrealizowanej w ramach projektu Złote Szkoły NBP. Podczas lekcji, padła tez odpowiedź na powyższe pytanie, dlatego odpowiedź znajdziecie w poniższej prezentacji


prezentacja nr 1


Lekcja z ekonomią pod tytułem "Koło ratunkowe dla finansów osobistych” to połączenie ekonomii z historią. Dlatego druga prezentacja dotyczy przeszłości, czyli najsłynniejszych
i największych przypadków oszustw w historii. Oszustw, w których ludzie licząc na szybki zysk sami oddawali ostatnie pieniądze, żeby szybko zarobić i nigdy ich nie odzyskali. Zapraszamy do poniższej prezentacji, pamiętając, że na rynku gospodarczym cały czas tworzone są nowe firmy, pseudobanki. Niektóre działają, ponieważ prawo nie jest w stanie udowodnić nielegalnej działalności lub mają powiązania z wpływowymi politykami. Dlatego:


SNY O ŁATWYM ZYSKU, KOŃCZĄ SIĘ NAJCZĘŚCIEJ KOSZMARAMI

prezentacja nr 2


 

Poprawiony: środa, 23 marca 2022 08:33
 
Ochrona danych i pieniędzy przed cyberzagrożeniami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 19 marca 2022 14:18

Ochrona danych i pieniędzy
przed cyberzagrożeniami.
Jakie konsekwencje finansowe niesie kradzież tożsamości?

 

Rozwój technologii powoduje, że systemy zabezpieczające są coraz bardziej zaawansowane, jednak oszuści nieustannie szukają sposobów na przejęcie naszych danych i pieniędzy przy użyciu komputera, telefonu czy bankomatu. Musimy być świadomi, że w każdej chwili możemy stać się ofiarą cyberataku.


Czym są cyberataki?
Cyberatakami nazywamy przestępstwa przy wykorzystaniu systemów komputerowych i sieci informatycznych lub przy użyciu złośliwego oprogramowania. Ich celem jest przechwycenie danych lub informacji, które umożliwią kradzież, oszustwo czy szantaż. Najczęstszymi konsekwencjami cyberataków są:

  • utrata środków na koncie osoby lub instytucji, której dane zostały wykradzione, a w konsekwencji nawet bankructwo osoby lub przedsiębiorstwa dotkniętego cyberatakiem,
  • utrata reputacji osoby, wiarygodności marki w przypadku firmy,
  • utrata własności intelektualnej.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przygotowała krótkie scenki tematyczne, w których ostrzega przed oszustwami.


 

https://youtu.be/VgRyK-o9MYQ

 

 

https://youtu.be/budsvI_Zr9M

 

 

https://youtu.be/vs_FZ2G5cBw

 

 

https://youtu.be/lF_9PnA7kl0

 

 

https://youtu.be/dfOx70jem90


Poprawiony: sobota, 19 marca 2022 14:42
 
Bezpieczeństwo w sieci PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 18 marca 2022 18:42

Bezpieczeństwo w sieci –
jak być bezpiecznym w internecie?

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle ważne, ponieważ korzystanie z Internetu stało się nieodłączną częścią naszego życia.
Czego unikać, a jakie zabezpieczenia wykorzystać, żeby się chronić? Podpowiadamy!


Obecnie trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Wykorzystujemy go do pracy, nauki i rozrywki. Stało się to szczególnie konieczne w dobie pandemii, gdy wiele z tych czynności wykonywaliśmy zdalnie. W sieci robimy zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe, a także dokonujemy przelewów bankowych. Jednak jak być bezpiecznym w internecie?


Co to jest bezpieczeństwo w sieci? Najprościej da się to określić jako korzystanie z Internetu tak, aby nie zaszkodzić sobie ani innym. Powinieneś bowiem rozważnie i ostrożnie dysponować swoimi danymi osobowymi oraz informacjami ze swojego życia. Bardzo łatwo jest przekroczyć granicę, gdy chociażby w mediach społecznościowych dzielisz się wieloma szczegółami ze swojego życia zawodowego czy prywatnego. Przez nieuwagę możesz też zostać ofiarą ataku hakerskiego – jego konsekwencje nierzadko bywają bardzo poważne.


Sprawdź zatem jakie działania, warto podjąć, żeby być lepiej chronionym w internecie:


zobacz prezentację

Poprawiony: piątek, 18 marca 2022 18:53
 
II edycja programu ZŁOTE SZKOŁY NBP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 17 marca 2022 12:24

Rusza II edycja programu

ZŁOTE SZKOŁY NBP

BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH!


 

Bezpiecznie zarządzać finansami osobistymi to nauczyć się dbać o własne pieniądze tak, by ograniczać ryzyko ich utraty w różnych życiowych sytuacjach.

Warto pamiętać, że mamy wolność wyboru metody płatności. Płacąc gotówką, dobrze jest umieć rozpoznawać zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwami. Korzystając z bankowości elektronicznej w tym mobilnej, trzeba przestrzegać żelaznych zasad bezpieczeństwa chroniących przed cyberzagrożeniami.


Mając oszczędności, trzeba wiedzieć, jak je bezpiecznie przechowywać. Inwestując, trzeba umieć oszacować ryzyko, a pożyczając, unikać pułapki rosnącego zadłużenia. Zawsze trzeba wnikliwie czytać umowy dotyczące zobowiązań finansowych i podpisywać je tylko wtedy, jeśli nie budzą żadnych wątpliwości. Mając te umiejętności, jesteśmy BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH!


Zapraszamy na cykl różnych działań, które pozwolą się Wam zapoznać z zasadami, którymi należy się kierować aby być BEZPIECZNYMI W FINANSACH OSOBISTYCH!

Poprawiony: czwartek, 17 marca 2022 12:44
 
Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania pieniędzy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 06 maja 2021 11:23

 

Dziś oszczędzanie jest trudne. Wymaga o wiele więcej samozaparcia i dyscypliny niż kiedykolwiek wcześniej. I to nie ze względu na niskie płace, ale ze względu na przesiąknięte duchem konsumpcjonizmu przyzwyczajenia.
Żadną wymówką nie jest powiedzenie: „nie mam z czego oszczędzać”. Oszczędzanie to nie sprint, to maraton. A o jego efektach mówić można po upływie miesięcy czy lat. Jak oszczędzać pieniądze?

 Jeśli chcesz oszczędzać pieniądze, rozwiń sobie nawyk płacenia najpierw samemu sobie. Jeśli odłożysz jakąś kwotę na samym początku, to jakoś wykombinujesz później, na czym zaoszczędzić. Natomiast odwrotny proces nie działa.
W oszczędzaniu najtrudniejsze są początki. Później staje się ono nawykiem, na który przestajemy zwracać uwagę. Jeśli mamy problem z postawieniem pierwszych kroków, możemy wybrać drogę na skróty. Banki mają narzędzia, które wspomagają „bezbolesne” odkładanie pieniędzy.
W oszczędzaniu liczy się regularność, więc suma którą planujemy odkładać powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych. Idealnie by było, gdyby udało się odłożyć 10 czy 20 proc. miesięcznych dochodów. Jeśli jednak mamy z tym problem, zacznijmy od drobnych kwot. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej przygotowała kilka prostych nawyków, które o krok przybliżą Cię do miliona. Zapraszamy do prezentacji:


zobacz prezentację

Poprawiony: czwartek, 06 maja 2021 11:28
 
Bezpieczna przyszłość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 maja 2021 13:42
Emerytura ma zabezpieczyć Twój byt,
gdy z powodu wieku nie będziesz już mógł lub chciał pracować.

„… Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia, jedynie 31% młodych Polaków, beneficjentów ulgi podatkowej „PIT 0”, podejmuje kroki by zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Zdecydowana większość oszczędza w tym celu pieniądze – w przysłowiowej „skarpecie” (36%), na kontach oszczędnościowych (33%), czy gromadząc środki na lokacie (7%). Tylko 15% pomnaża kapitał inwestując.”Zastanawiasz się, kiedy warto zacząć oszczędzać na dodatkową emeryturę? A może myślisz, że oszczędzanie na emeryturę nie ma sensu albo jest bardzo trudne? Tak naprawdę każdy rok bez oszczędzania teraz, jest utratą szansy na godną emeryturę w przyszłości. Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedź w prezentacji przygotowanej przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej


Link do prezentacji

Poprawiony: środa, 05 maja 2021 13:51
 
Katalog uszczelniania domowych wydatków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 maja 2021 13:32

Nie oszukujmy się, mając „naście” lat, nie mamy jeszcze żadnego planu. Nie oznacza to jednak, że podstaw oszczędzania nie możemy już zdobywać. Gdy nasze potrzeby, także finansowe rosną, to doskonały czas na zrobienie pierwszych kroków w finanse dorosłych.
Na początek w skali mikro.


Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w ramach udziału naszej szkoły w programie Złote Szkoły NBP przygotowała plan oszczędzania:


zobacz katalog

Poprawiony: środa, 05 maja 2021 13:38
 
Spotkanie z Panem Andrzejem Burzyńskim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 kwietnia 2021 10:52

 


Spotkanie z Panem Andrzejem Burzyńskim w ramach udziału naszej szkoły w programie Złote Szkoły NBP

30 marca 2021 roku uczniowie naszej Szkoły uczestniczyli w Spotkaniu z Ekspertem Panem Andrzejem Burzyńskim. To popularny szkoleniowiec działający w sieci,
a to tam obecnie młody człowiek szuka wiedzy, autorytetów i rozrywki.
Jest konsultantem biznesowym, Dyrektorem Akademii Rozwoju Przedsiębiorcy, autor książek i praktycznych poradników np. „Od pasji do biznesu”, produktywny przedsiębiorca, influencer, YouTuber.
Sposób przedstawiania i rozwiązywania problemów przez Pana Andrzeja jest bardzo prosty, często schematyczny. Jego popularność jest wynikiem ciężkiej pracy, zaangażowania dużej wiedzy ale przede wszystkim umiejętności.


czytaj całość

Poprawiony: piątek, 30 kwietnia 2021 10:59
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2