Dzis jest 20.04.2024, imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
advert 1
advert 2
advert 3
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 lutego 2013 12:00

W „świątyni książek”, we wtorek, 26 lutego 2013 r., jury w składzie:przewodnicząca - pani dyrektor Janina Pupa oraz  p. Małgorzata Maroń, p. Aneta Dylska, p. Lucyna Sokołowska i p. Grażyna Szypuła - wyłoniło zwycięzców konkursu. Spośród grona uczniów rozwiązujących test 4 osoby zasłużyły na laury i z pewnością mogą o sobie powiedzieć: „Tak, znam swój język”.  Są to: Monika Ziobro z kl. 3 TEC, Daniel Kania
z kl. 2 a LP, Mariola Knych z kl. 1 THT oraz Agata Jezior z kl. 2 PP. Test był trudny, obejmował zadania z różnych dziedzin języka a także prośbę o wymyślenie hasła, propagującego troskę o język. 



Nasi uczniowie apelowali m. in. tak:
Jesteś Polakiem – mów swoim językiem, inaczej zniknie i będziesz nikim!
Dbaj o swój język, bo choć jest trudny, to piękny.


Nagrody otrzymali też twórcy najciekawszych plakatów zachęcających do czytania książek, które „otwierają świat” i które można „pożerać bez oglądania się na dietę”:

Robert Łagowski z kl. 2 PW, Łukasz Gadomski z kl. 2 PW i Paulina Papier z kl. 1 PW.


Najtrudniejszym zadaniem okazało się wystąpienie przed publicznością i wygłoszenie przemówienia oraz przedstawienie recenzji wybranej książki. Nie były to lektury szkolne,
a powieści, po które młodzież sięga z własnej woli i czyta, bo lubi ;)  Laureatka w tej kategorii, Marcelina Podjasek z kl. 2 TEM, przygotowała prezentację multimedialną, aby w sposób przekonujący i pełen emocji  zachęcić do przeczytania książki Lurlene McDaniel - Pozwól mi odejść.

O tym, dlaczego czyta książki,powiedziała:
„Książki są moją odskocznią od codzienności, znajduję w nich własny świat. Mogę się utożsamiać z bohaterami i „żyć za nich”. Kocham przewracać kolejne przeczytane strony. Ich szelest sprawia mi przyjemność, jest jak najwspanialsza muzyka”.


Jury nagrodziło także Wiolettę Ochab z kl. 3 THT, Paulinę Marć z kl. 2 PP, Wojciecha Sędłaka z kl. 2 PW oraz Karolinę Żołnierowską z kl. 2 PP za przemówienie.
Młodzież prezentowała utwory, które dotyczyły ludzkich losów – miłości, choroby, śmierci, pomocy innym ludziom, zmagania się z różnymi problemami i zagrożeniami. Przy tej okazji pani bibliotekarka Lucyna Sokołowska opowiedziała o książkach najchętniej czytanych przez uczniów i zaprosiła do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Miłośnicy książek mogą długo o nich mówić i pisać… Podsumowaniem fascynacji czytelniczych naszych uczniów niech będą słowa z powieści Królowa Południa, której autorem jest Arturo Perez-Reverte:


Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie.



Uczciliśmy święto naszej mowy, która jest nie tylko dziedzictwem narodowym, ale także świadectwem naszej kultury i poziomu wykształcenia. Warto się więc z polszczyzną zaprzyjaźnić i dobrze ją poznać, aby nie zabrakło nam słów na wyrażenie myśli, nazwanie uczuć, opisanie świata. Nadzieja, że udało się do tego przekonać uczestników tegorocznego konkursu, sprawia organizatorkom wielką radość.


                                            Grażyna Szypuła

Poprawiony: czwartek, 28 lutego 2013 12:38
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Pracownie w ZS