Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu PDF Drukuj Email
środa, 13 kwietnia 2011 09:11
IV  Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu
pod  hasłem „Młodość wolna od uzależnień”

Młodość to okres w życiu człowieka, kiedy może on ulec uzależnieniom. Zachowanie nastolatka bywa nieprzewidywalne, jest on radykalny w swoich opiniach i sposobie ich wyrażania, poszukuje odpowiedzi na podstawowe pytania, chce być akceptowany
w grupie, walczy o swoją niezależność, wytyka rodzicom ich błędy i stara się żyć po swojemu. Właśnie w tym okresie pojawia się kryzys tożsamości. Aby odpowiedzieć na pytanie, kim jestem i gdzie jest moje miejsce młody człowiek poszukuje punktów odniesienia i stałych wartości. We współczesnym świecie na młodych ludzi czyhają różne pokusy i niebezpieczeństwa. Jednymi z nich są nałogi i uzależnienia. Obok alkoholizmu, nikotynizmu i narkomanii występują też inne. Socjologowie szacują, że coraz więcej młodzieży uzależnia się od telefonów komórkowych, gier komputerowych, Internetu, telewizji. Rzadko nazywamy to nałogiem - raczej pasją, hobby lub relaksem. O co więc chodzi? Kto tu ma rację?

Szukając odpowiedzi na te pytania Zespół Promocji Zdrowia Zespołu Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, w skład którego wchodzą: p. Agnieszka Rymut, p. Maria Kania, p. Agata Kuczek, p. Katarzyna Piękoś, zorganizował IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem : „Młodość wolna od uzależnień”.
1 kwietnia 2011 r. odbyły się eliminacje szkolne. Zgłosiło się do nich 30 uczniów naszej szkoły. Sześciu z nich, z najlepszymi wynikami, zakwalifikowało się do finału.
Uroczysty Finał Turnieju, odbył się 8 kwietnia 2011 r. w Zespole Szkół.

Swoją obecnością zaszczycili nas mili goście w osobach:

• Pani Marcelina Dłużeń– psycholog z Zespołu Opieki Zdrowotnej
    w Ropczycach
  • Pani Dorota Wiater ze Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
    w Ropczycach
  • Pani dyrektor Janina Pupa
  • Pan dyrektor Andrzej Świniuch

Uczestnikami Turnieju byli uczniowie reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne powiatu ropczycko-sędziszowskiego:

• z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim z panią Anną Marć
  • z Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach z panią Anetą Grabiec
  • z Zespołu Szkół Agro-Technicznych z panią Dorotą Dudzińską
  • z Zespołu Szkół Zawodowych w Sędziszowie Małopolskim z panią Marią Parys
  • oraz gospodarze Turnieju z Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza

Turniej składał się z dwóch części:

• teoretycznej, w której uczestnicy odpowiadali  pisemnie na pytania zamknięte dotyczące: przyczyn, objawów i skutków uzależnień od: nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy oraz uzależnień XXI wieku
    (od Internetu, gier komputerowych, komórek, hazardu, zakupów, solarium, siłowni itp.)
  • plastycznej : plakat o  tematyce: „Moje życie wolne od uzależnień”.

W pierwszej części Turnieju uczestnicy zmierzyli się z przygotowanym testem, liczącym

33 pytania zamknięte.  Jury w składzie: pani Marcelina Dłużeń, Dorota Wiater i  Andrzej Świniuch  – dokonało wyboru najlepszych plakatów dostarczonych  przez uczniów.

Następnie odbyła się cześć artystyczna, w której   uczennice Zespołu Szkół (Iwona Sroka, Barbara Majka, Marta Stasiowska, Urszula Gąsior, Angelika Bieszczad) przedstawiły prezentację dotyczącą tematyki uzależnień. Zaprezentowane zostały także wyniki ankiety pt. „Młodość wolna od uzależnień” - przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły.  Po prezentacjach nastąpiło  ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom.

Zwycięzcami Turnieju w kategorii :

a)    test wiedzy zostali:

I miejsce – Kazimierz Ferfecki - ZS Ropczyce
II miejsce –  Marcin Czech - LO Ropczyce
III miejsce –  Karol Madejczyk - LO Ropczyce

b)    praca plastyczna zostali:

I miejsce – Maciej Ochał  - ZSA-T Ropczyce
II miejsce – Justyna Strzałka  - ZSZ Sędziszów Młp.
III miejsce – Anna Magdoń - LO Sędziszów Młp.

Na zakończenie Turnieju zaprosiliśmy wszystkich jego uczestników i gości na   degustację zdrowej żywności przygotowanej przez uczniów naszej szkoły.

Zespół Promocji Zdrowia dziękuje Panu Bogdanowi Pawełkowi za pomoc w organizacji Turnieju. Szczególne podziękowania składa Panu Tomaszowi Wołowcowi, właścicielowi P.P.H. Piekarnia w Ropczycach ul. Rataja 11, dzięki któremu możliwy był zakup nagród dla zwycięzców Turnieju.

zobacz zdjęcia z tego turnieju

Zespół Promocji Zdrowia
Poprawiony: czwartek, 14 kwietnia 2011 09:56