Dzis jest 18.04.2024, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
czwartek, 24 lutego 2011 13:42

Okolicznościowy konkurs składał się z dwóch etapów. Najpierw chętni uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu, którego celem było sprawdzenie w praktyce znajomości zasad obowiązujących w naszym języku. Zadania polegały m.in. na wskazaniu poprawnych wyrażeń (np. w mojej klasie jest dwadzieścioro pięcioro dzieci, szkoła imienia ks. dr. Jana Zwierza) lub znalezieniu błędnych (np. `w każdym bądź razie`, `na wskutek upału`).

Najlepiej poradziła sobie z testem Agnieszka Parys z kl. 3 TEH i jej przypadł tytuł Mistrzyni Poprawności Językowej. Drugie miejsce zajęła Karolina Misiak z kl. 1 a LP, a na trzecim znalazły się 3 osoby – Magdalena Kuna z kl. 2 PP, Monika Ziobro
z kl. 1 TEC oraz Monika Rzucidło z kl. 4 TEH.

Druga część konkursu miała wyłonić Mistrza Pięknego Czytania. Przed kilkuosobowym jury, któremu przewodniczyła p. wicedyrektor Janina Pupa, przedstawiciele klas zaprezentowali interpretacje różnych tekstów literackich. Bezkonkurencyjna okazała się Barbara Majka z kl. 3 TEH. Druga nagroda przypadła Michałowi Kolakowi z kl. 1 PW,
a na trzecim miejscu uplasował się Andrzej Świerad z kl. 1 TOM.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz celujące oceny z języka polskiego. Gratulacje!

Na pewno nie wystarczą obchody Dnia Języka Ojczystego, by pięknie i poprawnie mówić, pisać i czytać po polsku.O język, nasze wspólne dobro, powinniśmy dbać na co dzień.

Grażyna Szypuła
Poprawiony: czwartek, 17 marca 2011 21:45