Dzis jest 17.04.2024, imieniny Anicety, Klary, Rudolfina
Dzień Walki z Depresją PDF Drukuj Email
środa, 23 lutego 2011 18:08
W tym dniu Zespół Promocji Zdrowia wraz z uczniami klasy IV TE przygotował audycję
o depresji.  Staraliśmy się przybliżyć  uczniom naszej szkoły przyczyny, objawy i skutki depresji, która dotyczy również młodych ludzi. Bardzo charakterystycznym objawem depresji u nastolatków jest agresja. Może to być autoagresja, ale w przypadku młodzieży także prowokowanie bójek, nadużywanie alkoholu, narkotyki, przekraczanie obowiązujących norm społecznych.

Natomiast niektórzy uczniowie z depresją nie rzucają się w oczy, nie angażują się
w konflikty, są spokojni i nie przeszkadzają w lekcjach. Przestają spotykać się
ze znajomymi, część z nich zapada się w nudzie. Mają duże trudności z porannym wstawaniem.

Trudno uwierzyć, że dzieci i młodzież cierpią na depresję. W ogóle ciężko akceptujemy istnienie zaburzeń psychicznych. Mało kto przyznaje się otwarcie, że przyjmuje leki psychiatryczne czy chodzi na terapię.

Młodzi ludzie bardzo emocjonalnie reagują na wszelkie porażki życiowe
(np. niepowodzenia i konflikty szkolne, zawiedzione związki, utratę przyjaciela,
brak zrozumienia ze strony najbliższych). Jest to jeden z powodów zatarcia się
zwykłego przygnębienia, frustracji czy zrezygnowania na rzecz poważniejszych zaburzeń.
Poprawiony: środa, 23 lutego 2011 18:39

Dzisiaj mamy: