Dzis jest 13.04.2024, imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy
advert 1
advert 2
advert 3
XII Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:48

XII Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

W dniu 22 lutego 2024 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się XII Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Podstawowych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z pięciu szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego.


W Warsztatach uczestniczyli uczniowie z:

  • Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ropczycach z opiekunem panią Anną Waszczuk,
  • Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sędziszowie Małopolskim z opiekunem panią Aldoną Lazarowicz,
  • Szkoły Podstawowej Nr 5 w Ropczycach z opiekunem panią Lidią Brzostowską,
  • Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej z opiekunem panią Barbarą Wiktor,
  • Szkoły Podstawowej w Kamionce z opiekunem panem Grzegorzem Wiktor.

tn_Warsztaty 10, 22.02.24
tn_Warsztaty 11, 22.02.24
tn_Warsztaty 18, 22.02.24
tn_Warsztaty 22, 22.02.24
tn_Warsztaty 23, 22.02.24
tn_Warsztaty 24, 22.02.24
tn_Warsztaty 26, 22.02.24
tn_Warsztaty 30, 22.02.24
tn_Warsztaty 32, 22.02.24
tn_Warsztaty 34, 22.02.24
tn_Warsztaty 35, 22.02.24
tn_Warsztaty 37, 22.02.24
tn_Warsztaty 38, 22.02.24
tn_Warsztaty 40, 22.02.24
01/14 


Zebranych powitał Wicedyrektor Zespołu Szkół pan Tomasz Wojnarowski oraz organizatorzy - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Sylwia Borowska Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, która również skierowała kilka słów do zebranych oraz pani Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach. Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych, prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat odpadów, ich segregacji oraz surowców jakie można z nich otrzymać.Program Warsztatów obejmował:

  • część teoretyczną, w której:pani Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach wygłosiła prelekcję na temat: Wpływ diety na środowisko „gospodarność”;
  • uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Nie ma śmieci, są surowce”;
  • część praktyczną czyli wykonywanie przez ośmioklasistów ćwiczeń laboratoryjnych, ćwiczeń związanych z drukiem 3D, rozwiązywanie quizzu i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,.

Dla uczniów szkół podstawowych zostały przygotowane ćwiczenia laboratoryjne z zakresu biologii, chemii, ćwiczenia z wykorzystaniem drukarek 3D, quizz pt: "Segregacja i co dalej?" oraz ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa, licząca 4 osoby, otrzymała instrukcję i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP.

Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:
z klasy:

2LGF- Bożek Zuzanna, Przypek Hanna, Siuba Natalia
1OPW – Patrycja Maciołek, Zofia Wdowik, Krystyna Kubik
1 PR – Krystian Górka, Patryk Kosydar,
3PW – Ilona Cholewa, Olivia Muzyk, Kacper Malinowski, Mateusz Żak
3LG – Patrycja Krzemień, Karolina Sobusik,
2EK – Paulina Pośko, Paulina Skóra
5EK- Martyna Kisiel
4BM- Kacper Fryz, Kacper Kośkiewicz
2M -Filip Gawron, Karol Gąska, Karol Kosydar, Paweł Koziński, Karol Król, Tomasz Kuter.


Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół: p. Renata Kopala, p. Katarzyna Piękoś, p. Agnieszka Róg, p. Bartłomiej Dudka. Pani Justyna Pięta przeprowadziła zajęcia poszerzające i utrwalające słownictwo z zakresu rodzaju tworzyw i surowców, a także nazewnictwa podstawowych procesów związanych z segregowaniem i przetwarzaniem odpadów.Zorganizowane po raz dwunasty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży ze szkół podstawowych w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.
Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół:
p. Mariuszowi Pilchowi, p. Krzysztofowi Klimkowi, p. Tomaszowi Wojnarowskiemu i p. Renacie Dumarze.


Organizatorzy:
mgr Renata Kopala
mgr inż. Katarzyna Piękoś
mgr Justyna Pięta
mgr inż. Agnieszka Róg
mgr Bartłomiej Dudka

Poprawiony: poniedziałek, 26 lutego 2024 11:54