Dzis jest 16.04.2024, imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Udział uczniów Zespołu Szkół w zajęciach prowadzonych
przez pracowników

Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego

W dniu 6 marca 2023 r. grupa 42 uczniów Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach uczestniczyła w zajęciach dla szkół ponadpodstawowych organizowanych przez pracowników Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Uniwersytet Rzeszowski realizuje program współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, w ramach którego oferuje wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz możliwość udziału uczniów i nauczycieli w specjalnie organizowanych spotkaniach o charakterze dydaktycznym i badawczym. Harmonogram zajęć przygotowanych dla uczniów Zespołu Szkół obejmował:

• wykład „Botanika w sądownictwie”, który poprowadziła pani prof. dr hab. Idalia Kasprzyk. Podczas wykładu wyjaśniła, co może być uznane za dowód w sprawie sądowej oraz jak należy zbierać roślinny materiał dowodowy, aby był uznany w procesie sądowym. Uczniowie poznali rośliny i grzyby trujące występujące w Polsce i skutki działania ich trucizn. Pani profesor odpowiedziała na pytanie dlaczego pyłek roślin i okrzemki są dobrym materiałem dowodowym. Przedstawiła najciekawsze sprawy sądowe, w których materiał roślinny był kluczowym dowodem sądowym.
  • wykład pani prof. dr hab. Zofii Sokołowicz - „Zwykłe jajko - „niezwykłe”!, w którym wyjaśniła, że jajo jest „kapsułą życia”, można z niego pozyskać związki biologicznie czynne oraz zaprojektować zawartość składników odżywczych.
  • warsztaty oraz prezentację tematyki badawczej Zakładu Produkcji Zwierzęcej i Oceny Produktów Drobiarskich pn. „Jajko „niezwykłe”! Zajęcia poprowadziły dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar oraz dr inż. Małgorzata Ormian.

Posumowaniem zajęć było przedstawienie przez pana dr inż. Pawła Hanusa oferty edukacyjnej Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Renata Kopala
Katarzyna Piękoś