Dzis jest 28.03.2024, imieniny Anieli, Kasrota, Soni
advert 1
advert 2
advert 3
#ŁączyNasPamięć PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 kwietnia 2022 08:41

Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza przyłączył się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Żonkile.


We wtorek 19 kwietnia minęła 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Żydzi nie mieli prawa wyjść poza mury getta. Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Tysiące Żydów straciło życie, tysiące zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych.
Powstanie upadło w połowie maja. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił jeden z przywódców powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy żydowskich. Nielicznym bojownikom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca powstania Marek Edelman, zmarły w 2009 r.
Przez wiele lat 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania Marek Edelman dostawał od nieznanej osoby żółte kwiaty. To były żonkile, tulipany albo inne kwiaty, które można było dostać na wiosnę. Edelman składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak powstała tradycja nieoficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania żydowskiego, które były alternatywą dla oficjalnych obchodów organizowanych przez rząd komunistyczny. Marek Edelman był wtedy znanym działaczem opozycji. Po latach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję „Żonkile”, żeby przypomnieć nam wszystkim o tych strasznych wydarzeniach.


19 kwietnia tworzymy przypinkę w kształcie żółtego żonkila, która po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida. Nawiązuje ona do gwiazdy, którą Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy był to znak hańby. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci.

 


Nasza szkoła dołączyła do akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć. Uczniowie Zespołu Szkół wykonali żonkile oraz wzięli udział w zajęciach, podczas których zapoznali się z tą tragiczną historią. Przewodnim motywem tegorocznej edycji jest miłość i jej różne oblicza. Tegoroczne "Żonkile" odbywają się w czasie, gdy tuż obok nas rozgrywa się dramat wielu milionów ludzi - ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Udział w kampanii dotyczącej miłości jest naszą formą sprzeciwu wobec wojny i agresji.


Aneta Kwiatkowska
.

Poprawiony: piątek, 22 kwietnia 2022 08:50
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 508 gości 

Pracownie w ZS