Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
wtorek, 28 lutego 2017 09:09

Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach

W dniu 23 lutego 2017r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się V Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Gimnazjalnych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z pięciu szkół gimnazjalnych z powiatu ropczycko– sędziszowskiego, łącznie 32 uczestników. W Warsztatach uczestniczyli uczniowie:

• Gimnazjum Nr 1 w Ropczycach z opiekunem p. A. Subczak,
  • Gimnazjum w Niedźwiadzie Dolnej z opiekunem p. B.Wiktor,
  • Gimnazjum  w Niedźwiadzie Górnej z opiekunem p. B. Grabskim,
  • Gimnazjum  w Łączkach Kucharskich z opiekunem p. W. Maciołkiem
  • Zespołu Szkól w Gnojnicy Woli z opiekunami p. E. Róg-Domańską i p. M. Wolską

Zebranych powitała pani wicedyrektor Zespołu Szkół p. Janina Pupa oraz p. Dorota Wiater – asystent Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego przeprowadzania i analizowania doświadczeń laboratoryjnych,  prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat barw i smaków.

Program Warsztatów obejmował:

1. część praktyczną, czyli wykonywanie przez gimnazjalistów ćwiczeń laboratoryjnych i ćwiczeń językowych według przygotowanych instrukcji,
  2. część teoretyczną, w której uczniowie Zespołu Szkół przedstawili prezentację multimedialną pt.: „Barwy i zapachy  świata”.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych organizatorzy i uczniowie przygotowali osiem ćwiczeń laboratoryjnych z zakresu biologii, chemii, fizyki i przedmiotów budowlanych oraz cztery ćwiczenia rozwijające różne umiejętności językowe. Każda grupa ćwiczeniowa otrzymała instrukcje i karty pracy do uzupełnienia oraz została zapoznana z zasadami bezpiecznej pracy w pracowniach i przepisami BHP.

Opiekunami grup laboratoryjnych byli uczniowie Zespołu Szkół:

• z klasy 2 TBF –   Hendzel Krzysztof, Książek Adrian,  Ochał Jan,  Stawarz Tomasz, Wrona  Jakub,  Bełch Gabriela, Chmura Kamila, Jaworska Izabela, Niewiadomska Zuzanna, Sowa Natalia, Sowiźrał Linda, Ziomek Wiktoria
  • z klasy 3 TB – Bulsza Sebastian
  • z klasy 3 TF – Gawron Sylwia i Piękoś Karolina

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń uczniowie zostali zaproszeni na mały poczęstunek przygotowany przez uczennice klasy 4 THT – Białek Klaudię, Kisiel Kingę i Głowacką Aleksandrę.

W drugiej części zorganizowanych Warsztatów zebrani obejrzeli prezentację pt.: „Barwy i zapachy świata” oraz wysłuchali informacji na temat oferty edukacyjnej Zespołu Szkół przygotowanej na rok szkolny 2017/2018.
Zorganizowane po raz piąty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Czynny udział młodzieży gimnazjalnej w ćwiczeniach pod opieką nauczycieli i uczniów był dla wielu interesującym przeżyciem oraz ciekawym sposobem zdobywania wiedzy.

Za pomoc w organizacji Warsztatów serdecznie dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół:
p. M. Pilchowi i p. Janinie Pupa oraz wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dnia.

Organizatorzy:
mgr Renata Kopala