Dzis jest 16.04.2024, imieniny Bernarda, Biruty, Erwina
Tydzień Świadomości Czerniaka PDF Drukuj Email
sobota, 21 maja 2016 18:20

„Znamię ! Znam je?”

W dniach 17-23 maja 2016 r. obchodzony jest Tydzień Świadomości Czerniaka, który realizowany jest w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, którego organizatorem jest Akademia  Czerniaka - sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów.

W ramach kampanii „Znamię ! Znam?” w  Zespole Szkół im. ks. dra  Jana Zwierza w Ropczycach 17 i 19 maja odbyły się zajęcia edukacyjne w klasach 1 TL i TE.
Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi młodzieży na istotę problemu oraz zachęcenie ich do regularnego kontrolowania swoich znamion. Czerniak jest nie tylko jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale także jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Szacuje się, że każdego roku w Polsce notuje się około 2500 - 3000 nowych zachorowań na czerniaka. Dlatego tak istotne są profilaktyka i informowanie o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Tym bardziej, że wykryty we wczesnym stadium czerniak jest w 90% wyleczalny.

tn_IMG_0010
tn_IMG_0012
tn_IMG_0014
tn_IMG_0015
tn_IMG_0016
tn_IMG_0017

Uczniowie podczas zajęć oglądnęli film  edukacyjny, wypełnili kartę pracy oraz anonimową ankietę, której celem było sprawdzenie wiedzy na temat nowotworów złośliwych, w tym czerniaka skóry. Koordynatorami zajęć były panie Aneta Bochenek, Agnieszka Rymut - pedagodzy szkolni oraz pani Renata Kopala - nauczyciel biologii.

Zajęcia edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut