Dzis jest 26.01.2020, imieniny Lutosława, Normy, Pauliny
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień AIDS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 14 stycznia 2014 08:39

Zespół Szkół im. ks. dra J. Zwierza Ropczycach promuje zdrowie.


2 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS. Wzięła w nim udział młodzież klas II i III technikum oraz liceum.  Zajęcia poprowadziły uczennice kl. I PPW Ewelina Kubik
i Agnieszka Wójcik. W krótkim wstępie przypomniały zebranej młodzieży, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest 1 grudnia na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony
w 1988r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Z tej okazji odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz kampanie edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS.   
Symbolem, który nam się kojarzy z HIV i AIDS jest „Czerwona Kokardka”, oznacza solidarność z osobami żyjącymi z tym problemem, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok upowszechnienia tej problematyki. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na jawne skojarzenia krew to namiętność (nie tylko gniew), walka, ale i miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W Polsce, zgodnie z zasadami Regulaminu przyznawania „Czerwonej Kokardki”, jest ona wyróżnieniem przyznawanym z okazji „Światowego Dnia AIDS”. Otrzymują je osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy    jakości  życia osób żyjących z HIV chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład
w działania profilaktyczne w tej dziedzinie. 

  


Po krótkim wstępie młodzież rozwiązywała test dotyczący wirusa HIV i AIDS. W celu konfrontacji swojej wiedzy z faktami obejrzała  film  dzięki,  któremu przypomniała sobie, w jakich sytuacjach dochodzi do zakażenia wirusem, a w jakich nie. Na koniec spotkania dokonano podsumowania informacji dotyczących HIV i AIDS oraz profilaktyki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, co przełożyło się na jej aktywny udział w spotkaniu. Zajęcia edukacyjne przygotowały p. Renata Kopala oraz pedagodzy szkolni: p. Aneta Bochenek i p. Agnieszka Rymut.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: wtorek, 14 stycznia 2014 08:46
 

Dzisiaj mamy:


niedziela
stycznia 2020
26