Dzis jest 26.01.2020, imieniny Lutosława, Normy, Pauliny
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Osób Chorych na Parkinsona PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 kwietnia 2013 08:11

Światowy Dzień Osób Chorych na Parkinsona


Co roku 11 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Data została wybrana nieprzypadkowo - na ten dzień bowiem przypada rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, lekarza, który jako pierwszy opisał chorobę neurodegradacyjną nazwaną od jego nazwiska. Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona został ustanowiony w celu upowszechnienia wiedzy na temat choroby oraz stymulowania nowych badań i innowacji leczenia. Intencją tego święta jest również wsparcie pacjentów z chorobą Parkinsona i ich rodzin.Choroba Parkinsona to zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, która wpływa na układ ruchowy. Wśród zaburzeń charakterystycznych w rozwoju tej choroby są: drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni, bradykinezja (spowolnienie ruchowe) oraz akinezja (niemobilność i problemy z podjęciem ruchu). Ponadto występują zaburzenia mowy, połykania, snu oraz demencja.Choroba może dotknąć każdego. Jakkolwiek nie zagraża bezpośrednio życiu, niemniej jednak stanowczo zmniejsza standard i jakość jego życia. Zaawansowana faza choroby wiąże się z trudnościami w wykonywaniu nawet najprostszych czynności i ogranicza codzienne funkcjonowanie. Z czasem pacjent staje się coraz mniej sprawny fizycznie
i potrzebuje opieki. Szacuje się, że siedem do dziesięciu milionów ludzi na świecie żyje
z chorobą Parkinsona.

 


Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, najbardziej zagrożone są po pięćdziesiątym roku życia. W Polsce na chorobę Parkinsona cierpi około 60 tysięcy osób.Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona ma przypominać o tej drugiej pod względem występowania na świecie choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego. Jakkolwiek choroba bezpośrednio nie jest śmiertelna, jej rozwój bardzo utrudnia codzienne życie. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i wsparcie zarówno ze strony bliskich, jak i medyków. Przy okazji Światowego Dnia Osób z Chorobą Parkinsona, poddajmy refleksji naszą postawę i zachowanie wobec osób dotkniętych tym schorzeniem. Nie trzeba być psychologiem, psychiatrą ani geriatrą by zrozumieć tych ludzi. Są tacy sami jak my, wymagają jedynie mądrego ukierunkowania, porad, życzliwości i ciepłego serca drugiej osoby – czyli tego co każdy człowiek.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: czwartek, 11 kwietnia 2013 08:19
 

Dzisiaj mamy:


niedziela
stycznia 2020
26