Dzis jest 23.01.2020, imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy Dzień Wody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 marca 2013 11:21

Światowy Dzień Wody


22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a rok 2013 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody, którego koordynatorem jest organizacja UNESCO.

 


Celem programu i jego ideą jest podniesienia świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzającymi wodą, poprawa jakości edukacji w kwestii wody, uświadomienie społeczeństwu problemów związanych z brakiem dostępu do wody pitnej oraz jej wpływu na prawidłowy rozwój społeczny i gospodarczy.
Najbardziej newralgicznym problemem współczesnego świata jest problem braku wody - wody czystej, pitnej. Obligatoryjnie jest nam potrzebna by przeżyć, by istnieć. Ważne jest, aby o nią dbać, pamiętając, że nie posiada substytutów, środków zastępczych.
Jak donosi Polska Akcja Humanitarna ponad dwa i pół miliarda ludzi na świecie żyje
w potwornych warunkach higienicznych i sanitarnych, około 884 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do źródeł wody nadającej się do spożycia.

Kryzys wodny nie jest zmartwieniem wybranych społeczności, to zjawisko ogólnoświatowe. Z całą pewnością problem niedoboru wody będzie narastał. Połączone wysiłki ludzi, instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu. Wydaje się, że najprost -
szym rozwiązaniem problemu jest bardziej uważne gospodarowanie dostępnymi zasobami i edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Problem dostępu do wody pitnej jest jednym z najważniejszych tematów w skali globalnej. ONZ szacuje, że już za 2 lata na brak wody pitnej narzekać będzie połowa ludzkości. Chociaż dziś w Polsce nikt nie narzeka na brak wody pitnej to dane globalne są alarmujące. ONZ ocenia, że na całym świecie czystej wody nie ma prawie miliard osób, a 2,6 mld nie ma kanalizacji. Wśród osób, które już dziś cierpią na jej brak i choro -
by wywołane spożywaniem wody zanieczyszczonej ponad połowa to mieszkańcy Azji, 38% mieszka w Afryce, a 3% proc. w Europie. Organizacja ocenia, iż do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie aż o 30%.

 


Pamiętajmy, że aby  właściwie zarządzać dostępnymi zasobami wody na świecie, potrzebna jest współpraca między organizacjami, firmami i zwykłymi mieszkańcami Ziemi. Światowy Dzień Wody stanowi doskonałą okazję, by zastanowić się nad racjonalnym wykorzystaniem jednego z najcenniejszych surowców Ziemi – wody.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 11:30
 

Dzisiaj mamy:


czwartek
stycznia 2020
23