Dzis jest 23.01.2020, imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy
advert 1
advert 2
advert 3
Dzień Wegetarian PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 stycznia 2013 10:27

Dzień Wegetarian


11 stycznia to święto wszystkich ludzi, którzy postanowili usunąć ze swojego jadłospisu mięso. Przestali jeść produkty, bez których wiele osób nie wyobraża sobie życia.Wielbicieli mięsa w przeróżnej postaci z pewnością w naszym kraju nie brakuje – wynika to po części z tradycji, ale przede wszystkim… z walorów smakowych i wartości odżywczych tego rodzaju jedzenia. Jednak jest coraz więcej osób, które zmieniają nie tylko swój jadłospis, ale również styl życia i przechodzą na wegetarianizm.Przejście na wegetarianizm ma na celu nie tylko zmianę diety i wykluczenie
z codziennego pożywienia mięsa oraz wyrobów odzwierzęcych. To również ideologia, łącząca coraz większe społeczności ludzi, dotycząca poszanowania dla środowiska oraz innych, poza ludźmi, istot żywych.

W Dniu Wegetarian propagowane i przekazywane są poglądy dotyczące zdrowego trybu życia – nie ma, bowiem wątpliwości, że zróżnicowana i pomysłowa dieta wegetariańska przynosi korzyści dla organizmu. Człowiek nie tylko czuje się lepiej, ale może zminimalizować ryzyko różnego rodzaju chorób, o które łatwiej będąc mięsożernym.

 


Wegetarianizm to również sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia naszej planety – chów zwierząt na skalę przemysłową mocno zanieczyszcza, bowiem nasze środowisko. Sięgając po kolejny kęs kurczaka, wieprzowiny czy wołowiny, musimy zastanowić się nad losem zwierząt, z których owe mięso jest wyprodukowane. Wiele milionów istot cierpi przed śmiercią, a współczucie dla nich i chęć poszanowania życia jest główną ideologią wegetarianizmu.
Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian i liczba ta stale rośnie. Ogromną grupę stanowią ludzie młodzi, świadomi tego, ile cierpienia niesie
za sobą spożywanie mięsa.Wegetarianami było wielu najwybitniejszych myślicieli, pisarzy, uczonych, filozofów. Należeli do nich m.in.: Sokrates, Platon, Pitagoras, Hipokrates, Plutarch, Leonardo da Vinci, Izaak Newton, Wolter, Lew Tołstoj, Bernard Shaw, Mahatma Gandhi.


Wegetarianie na scenie i ekranie:
DannydeVito, David Duchowny, Richard Gere, Samuel L. Jackson, Kate Winslet, Brigitte Bardot, Jean Claude Van Damme, Anthony Hopkins, Susan Sarandon, AvrilLavigne, Clint Eastwood, Natalia i Paulina Przybysz (zespół Sistars), Maja Ostaszewska.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 11 stycznia 2013 10:38
 

Dzisiaj mamy:


czwartek
stycznia 2020
23