Dzis jest 20.04.2024, imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
KONKURS CHEMICZNY PDF Drukuj Email
poniedziałek, 10 grudnia 2012 10:32

W obchody Roku Ignacego Łukasiewicza włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycachpoprzez uczestnictwo w konkursie chemicznym. Temat konkursu brzmiał: „Ignacy Łukasiewicz – wynalazca, przemysłowiec, społecznik”.Celem zorganizowanego konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu, działalności i osiągnięciach naukowych polskiego uczonego. Konkurs odbył się w trzech kategoriach:

•    test wiedzy o życiu i dokonaniach Ignacego Łukasiewicza,
•    prezentacja multimedialna, obrazującabiografię i twórczość wynalazcy,
•    praca plastyczna - portret Ignacego Łukasiewicza.

Test wiedzy odbył się 23 listopada 2012 r. Zwycięzców konkursu we wszystkich kategoriach wyłoniło jury w składzie: pani dyrektor Janina Pupa, p. Renata Kopala
p. Agnieszka Róg, p. Agata Kuczek oraz p. Katarzyna Piękoś.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 6 grudnia 2012 r. z udziałem jury, wszystkich uczestników turnieju oraz klas: 1 PPi 2 TMS. Zebrani mieli okazję zapoznać się z życiorysem Ignacego Łukasiewicza, który przedstawili uczniowie klasy 1 PP: Anna Dęborowska, Patrycja Kozioł, Łukasz Bryś i Szymon Zimny. Obejrzeli oni również prezentację o odkryciach i dokonaniach wynalazcy, przemysłowca i społecznika.

Podczas finału ogłoszone zostały także wyniki konkursu.

Zwycięzcami zostały:

•    w kategorii „test wiedzy” – Anna Dudka kl. 2PP
•    w kategorii ”prezentacja multimedialna” – Małgorzata Dziedziak kl.3 TFO
•    w kategorii „praca plastyczna - portret” – Dominika Jałowiec kl. 2 TFH

Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyła uczennicom pani dyrektor Janina Pupa. Zorganizowany konkurs choć w niewielkim stopniu przybliżył uczniom postać Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy, który jako pierwszy wykorzystał ropę naftową dla dobra ludzi. Stworzył zupełnie nową gałąź gospodarki - kopalnictwo i przemysł naftowy. Uczciwą pracę wyniósł do najwyższej rangi służby, a swoim przykładem udowodnił, że praca wyrabia w człowieku nieprzemijające wartości umysłowe i duchowe.

zobacz zwycięską prezentację

Katarzyna Piękoś