Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
advert 1
advert 2
advert 3
Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 14 września 2012 12:53

Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

- „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi"


13 września obchodzony jest w Polsce Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jego celem jest niwelowanie i przeciwdziałanie piętnowaniu, dyskryminacji i izolacji społecznej osób cierpiących z powodu schizofrenii oraz przełamywanie stereotypów i edukacja społeczeństwa.
Ludzie chorzy na schizofrenię spotykają się często w życiu codziennym z dyskryminacją
i odrzuceniem. Społeczeństwo, pracodawcy, media podtrzymują stereotypowe widzenie chorych na schizofrenię, jako osób niebezpiecznych, agresywnych i niezdolnych
do efektywnej pracy. Takie podejście, któremu mogą ulec także członkowie rodzin chorych a nawet sami chorzy, zmniejsza szanse tych osób na znalezienie zatrudnienia, małżeństwo, posiadanie domu czy uzyskanie pomocy od sąsiadów.Co to za choroba?


Schizofrenia oznacza "rozszczepienie umysłu”, lecz nie w dosłownym sensie posiadania więcej niż jednej osobowości, ale jako rozszczepienie miedzy myśleniem a czuciem.


Osoby cierpiące na nią mają trudności w odróżnianiu fantazji od rzeczywistości, zachowaniu realnego toku myślowego i panowania nad emocjami.
Na schizofrenię cierpi na świecie około 24 milionów ludzi, w Polsce - ok. 400 tysięcy. Jest to choroba przewlekła, wymagająca wieloletniego leczenia farmakologicznego, która najczęściej pojawia się u ludzi młodych, między 15. a 30. rokiem życia. Przyczyny tego schorzenia nie są dotąd znane.
Stereotypy przedstawiają często chorych na schizofrenię, jako osoby dziwne,
o niezrozumiałych reakcjach, agresywne. Tymczasem zdecydowana większość takich ludzi, jeśli tylko są oni odpowiednio leczeni, może prowadzić normalne życie, uczyć się, pracować, zakładać rodziny. Chorzy na schizofrenię nie są pełni agresji, lecz przede wszystkim pełni lęku. Dodatkowych cierpień przysparza im fakt, że inni odwracają się od nich. Takie osoby potrzebują wsparcia.


Czasami wystarczy zwykłe życzliwe słowo od osoby zdrowej.


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: piątek, 14 września 2012 13:00
 

Dzisiaj mamy:


piątek
marca 2024
29