Dzis jest 26.01.2020, imieniny Lutosława, Normy, Pauliny
advert 1
advert 2
advert 3
Ekologiczne zakupy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 marca 2012 08:06

Ekologiczne zakupy - na zdrowie


Odpowiedzialny konsument to taki, który kieruje się w swoich działaniach również ekologicznymi wskazówkami.
Zasada „3 R”(Reduce, Reuse, Recycle) to wzór na ekologiczne życie i odpowiedzialne zachowania konsumenckie.  W polskiej wersji to zasada 3 U: unikaj (kupowania zbędnych rzeczy), użyj powtórnie, utylizuj odpady.


 


Codzienna eko-praktyka.

 


Warto wyrobić w sobie proste, zdrowo-rozsądkowe zachowania. To drobne odruchy,
ale powtarzane codziennie dają znaczące efekty.

 

 1. Po zakupy - z koszykiem
  Ile plastikowych reklamówek przynosimy codziennie do domu wraz
  z zakupami? Wten sposób zaśmiecamy ziemię dziesiątkami kilogramów polietylenu. Chodźmy do sklepu z koszykiem, plecakiem lub torbą z tkaniny.
 2. Wybierajmy duże opakowania.
  Im większa pojemność opakowania, tym mniej śmieci. Kupujmy, więc jogurt
  i soki w dużych kubkach i kartonach, a środki czyszczące, szampony i proszki do prania w dużych butelkach i torbach. Zysk będzie podwójny - dla naszych kieszeni, bo większe produkty w większych opakowaniach zazwyczaj są tańsze, oraz dla środowiska, bo mniej tworzyw sztucznych trafi na wysypiska.
 3. Wybierajmy energooszczędnie
  Wymieńmy zwykłe żarówki na energo¬oszczędne. Kupując nową pralkę, lodówkę czy zmywarkę, wybierajmy sprzętgospodarstwa klasy A , A+, A+++ (zużywa najmniej prądu). Skończmy ze zwyczajem oświetlania bez potrzeby całego domu czy gotowania pełnego czajnika wody, by zrobić sobie kubek herbaty.
 4. Prawie 13 % zuży¬cia prądu w przeciętnym mieszkaniu to skutek pozostawiania przez całą dobę telewizorów, komputerów, wież w trybę stand-by oraz ładowarek telefonicznych podłączonych do gniazdek? Jeśli chcemy sprawdzić, ile pieniędzy tracisz na takie rachunki, możemy to obliczyć na stronie http://www.wylaczstandby.pl/kalkulator.php
 5. Naturalne jest piękne
  Im mniej przedmiotów trwałego użytku z tworzyw sztucznych będzie w naszym domu, tym mniej wyląduje w końcu na śmietniku. Popierajmy modę na przedmioty z surowców naturalnych. Przecież drewno, rattan, korek, szkło, porcelano fajans, bawełna i len są materiałami szlachetniejszymi niż PCV, polietylen, polistyren i polipropylen. Meble, sprzęt i drobiazgi codziennego użytku z naturalnych materiałów kosztują wprawdzie więcej niż plastikowe, ale są w lepszym guście.

 


Zespół Promocji Zdrowia

Poprawiony: poniedziałek, 12 marca 2012 08:26
 

Dzisiaj mamy:


niedziela
stycznia 2020
26