Dzis jest 18.04.2024, imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy
XIX Seminarium chemiczne PDF Drukuj Email
wtorek, 21 lutego 2012 09:15

Otwarcie seminarium nastąpiło o godz. 900. Licznie przybyłych na to spotkanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy
z zakresu współczesnej chemii wraz z opiekunami powitał prodziekan Wydziału Chemicznego – dr hab. inż. Wiktor Bukowski.

Seminarium składało się z części konferencyjnej i laboratoryjnej.

Pierwszy wykład, poprowadzony przez panią prof. Marię Kopacz, dotyczył barw związków chemicznych oraz ich znaczenia w analizie chemicznej. Następnie uczestnicy seminarium mieli przyjemność wysłuchać wystąpieniapani prof. Grażyny Groszek zatytułowanego: „Kozie mleko - napój Bogów, czy surowiec chemiczny”. Zebrani mieli okazję nie tylko porównać skład chemiczny, właściwości mleka koziego i krowiego,
a także poznać ich zalety oraz wady.

Część konferencyjną zakończyłwykład pana prof. Mirosława SzukiewiczaO inżynierii chemicznej i inżynierach chemikach”. Wykładowca przybliżył w nim historię, istotę
i praktyczne zastosowanie inżynierii chemicznej. Opisał również słuchaczom zawód oraz kompetencje inżyniera chemika.

Zebrani podziękowali prelegentom brawami i udali się do laboratoriów Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej na kolejną część zajęć.
Przedstawiciele ropczyckiego Zespołu Szkół wykonywali ćwiczenia dotyczące polimerów
i tworzyw sztucznych oraz oznaczania ilościowego metodą spektrofotometrii UV-VIS.Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy słuchaliwskazówek i uwag profesorów prowadzących zajęcia. Obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali rysunki, schematy, wykresy, doświadczenia, dokonywali pomiarów, odczytywali ich wyniki, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. XIX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” zakończyło się o godz. 1400. Przed wyjazdem pełni entuzjazmu, zapału, pozytywnych emocji i wrażeń uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli jeszcze okazjęzwiedzić Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej.

Organizatorami tego przedsięwzięciabyli: Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej,
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Jacek Świerad kl. III TE

Poprawiony: czwartek, 23 lutego 2012 07:10