Dzis jest 23.01.2020, imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy
advert 1
advert 2
advert 3
Przyjazne instytucje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 05 grudnia 2011 11:03


Pierwszą instytucją odwiedzoną przez uczniów  była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna mieszcząca się w budynku Starostwa Powiatowego w Ropczycach. Informacji na temat funkcjonowania placówki udzieliła nam pani dyrektor Zofia Dylska. Pracownicy  diagnozują, orzekają , wydają opinie, organizują zajęcia terapeutyczne
i profilaktyczne. Dodatkowo poradnia popularyzuje wiedzę z zakresu psychologii
i pedagogiki w lokalnych mediach, współpracuje palcówkami oświatowymi z terenu powiatu i wieloma innymi instytucjami.


Kolejną przyjazną placówką były  Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ropczycach. Panuje tam ciepła domowa atmosfera, uczestnicy warsztatów  mają możliwość rozwijania swoich zdolności i pasji, podstawowych prac domowych oraz nawiązywanie nowych przyjaźni
i znajomości. Pozwala im to na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.  Terapia zajęciowa prowadzona jest w kilku pracowniach: ogrodniczej, krawieckiej, ceramicznej, komputerowej, wikliniarsko-plastycznej, stolarskiej,  gobelinu i haftu oraz gospodarstwa domowego. Dodatkowo podopieczni ośrodka, mają zapewniony transport , a także  przysługuje im co miesięczne kieszonkowe, ponieważ biorą udział w „treningu ekonomicznym”, mającym na celu usamodzielnienie uczestnika w gospodarowaniu własnym budżetem. Odbywa się to pod okiem opiekuna. Obecnym kierownikiem  jest Pani Urszula Rymut, która przybliżyła klasie działanie WTZ.

 


Ostatnim miejscem jakie odwiedziła klasa socjalna był Środowiskowy Dom Samopomocy w Ropczycach mieszący się przy ul. Konarskiego. Specyfikę pracy placówki ukazała nam pani kierownik Renata Kasprzycka. Ośrodek prowadzi terapie grupowe i indywidualne, zajęcia edukacyjne i udziela pomocy medycznej
i rehabilitacyjnej. Członkowie ŚDS biorą czynny udział w przeglądach twórczości artystycznej, nawet na skale europejską.

Dzięki takim wycieczkom uczniowie mogą poznać strukturę działania tych wyjątkowych instytucji, a jako przyszli pracownicy socjalni zdobywają wiedzę teoretyczną.


Każdy człowiek zasługuje na godne życie. Dzięki tym placówkom młodzi ludzie uświadamiają sobie, że nie można nikogo dyskryminować i odsuwać na margines społeczeństwa. Młode pokolenie może przecież zmieniać rzeczywistość, a w myśl słów Korczaka: „Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” - wpływać na te zmiany.


Uczniowie III B LP : Oliwia Lewicka, Marta Kubik , Piotr Kosiński

Poprawiony: poniedziałek, 05 grudnia 2011 11:44