Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
advert 1
advert 2
advert 3
Światowy dzień walki z głodem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 27 listopada 2011 19:02


Według ostatnio przeprowadzonych badań ok. 30-70% polskich dzieci i młodzieży
w wieku szkolnym cierpi z powodu niedostatku lub braku pożywienia. Prawie co trzeci uczeń w Polsce rozpoczyna naukę na czczo.

Najbardziej przerażające jest to, że ta liczba  wymagających dożywienia ciągle wzrasta.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest dobrze odżywiona, 1/3 jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.
Co roku umiera z głodu 15 milionów dzieci.


Niedożywienie powoduje 55% z wszystkich zgonów dzieci na świecie - proporcja, jakiej nie osiągnęła żadna choroba zakaźna. Jeżeli to wszystko połączymy z nawiedzającymi świat kataklizmami jawi się nam zatrważający obraz.
Najczęściej problem głodu kojarzy się Afryka, Azją, Ameryką Południową, tam brakuje wody, jedzenia, świadomości społecznej. Do tych zakątków świata wysyłane są transporty żywności, pomoc humanitarna. Dlaczego więc pomimo tych wszystkich działań głód i ubóstwo nie zmniejszają się, wręcz przeciwnie, wydaje się, że z roku na rok jest coraz gorzej.


Niestety wspomniane kontynenty to nie jedyne miejsca gdzie ludzie głodują i nierzadko umierają na skutek chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem.
W krajach rozwiniętych, wśród nas po sąsiedzku, w naszej klasie są głodni ludzie.
Tragiczny paradoks – jedni ludzie wyrzucają jedzenie, którego kupili zbyt dużo, inni nie mogą kupić nawet tyle ile jest im konieczne do życia.„Każdy człowiek ma prawo do poziomu życia zapewniającego zdrowie i dobrobyt jemu i jego rodzinie, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i niezbędne świadczenia socjalne.
Ma  prawo do zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia
w sposób od niego niezależny. Takie gwarancje daje nam Deklaracja Praw Człowieka - dlaczego więc w XXI wieku ludzie wciąż cierpią głód i niedożywienie?


Biedni ludzie wstydzą się swojego ubóstwa, swojej biedy, czasami nieporadności. Rzeczywiście potrzebujący człowiek rzadko wyciąga rękę po pomoc.
 
16 i 17 października obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Głodem, Ubóstwem
i Wykluczeniem Społecznym. Akcja ta jest okazją , żeby zwrócić uwagę społeczeństwa
na fakt że tacy ludzie są wśród nas. Nie czekajmy na wyciągniętą rękę sami wyjdźmy
z pomocą.

Uczniowie i opiekunowie szkolnych kół PCK i Caritas w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach zorganizowali wśród uczniów i nauczycieli zbiórkę trwałych artykułów żywnościowych. Udało się nam zebrać bardzo dużo żywności, były to przede wszystkim: mąka, ryż, cukier, konserwy, makarony, olej, słodycze i wiele innych.



Z zebranych artykułów przygotowaliśmy paczki, które został y przekazane najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły.
Ogromne podziękowania pragniemy złożyć Pani Małgorzacie Zawiślak kierownikowi Delikatesów Centrum w Ropczycach za wsparcie naszej akcji.Takie działania jak nasze nie mają może wielkiego zasięgu niemniej są bardzo ważne w kształtowaniu świadomości i wrażliwości młodych ludzi. Zawsze podkreślam, że mamy wspaniałą młodzież, która ma wielkie serca i bardzo chce pomagać trzeba im tylko pozwolić pokazać, że są dobrzy.


Joanna Grabiec
Opiekun Szkolnego koła PCK

w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza

Poprawiony: poniedziałek, 28 listopada 2011 08:09
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 291 gości 

Pracownie w ZS