Dzis jest 29.04.2024, imieniny Hugona, Piotra, Roberty
„Prof. Władysław Szafer- wielki przyrodnik i naukowiec” PDF Drukuj Email
czwartek, 25 stycznia 2024 12:47

Powiatowy Konkurs

„Prof. Władysław Szafer- wielki przyrodnik i naukowiec”

23 stycznia 2024 roku w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach zorganizowany został Powiatowy Konkurs -„Prof. Władysław Szafer – wielki przyrodnik i naukowiec”.

Celem konkursu było ukazanie wielkiego wkładu wybitnego przyrodnika i naukowca prof. Władysława Szafera w ruch ochrony przyrody w Polsce oraz na świecie, a także zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi.
Prof. Władysław Szafer należy do światowych pionierów ruchu ochrony przyrody. Zasłużył się nie tylko poprzez swą działalność praktyczną, tzn. powoływanie instytucji, parków narodowych, rezerwatów przyrody, organizacji społecznych. Dążył przede wszystkim do stworzenia naukowych podstaw ochrony przyrody. Z jego inicjatywy lub przy czynnym współudziale powstało 6 Parków Narodowych, a także ok. 180 rezerwatów przyrody i wiele pomników przyrody.
Również w naszym powiecie, w Broniszowie, znajduje się pomnik przyrody lipa szerokolistna prof. Szafera, który aktywnie zabiegał o jej ochronę, gdyż nieraz był gościem w dworku Jerzego Fiericha – profesora UJ.
Prof. Szafer uczestniczył też w powołaniu Ligi Ochrony Przyrody (1928), której został członkiem honorowym. Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Botanicznego .

tn_IMG_20240122_150524
tn_IMG_20240123_090414
tn_IMG_20240123_092124
tn_IMG_20240123_111528
tn_IMG_20240123_112454
tn_IMG_20240123_113631

Na zaproszenie organizatorów Konkursu odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z ośmiu szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół.

W Konkursie uczestniczyli uczniowie:

• Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej z opiekunem panią Barbarą Wiktor
  • Szkoły Podstawowej w Broniszowie z opiekunem Aneta Cholewa
  • Szkoły Podstawowej w Czarnej Sędziszowskiej z opiekunem Jadwigą Rataj
  • Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach z opiekunem panią Anną Waszczuk
  • Szkoły Podstawowej nr 3 w Ropczycach z opiekunem panem dyr. Julianem Parysiem
  • Szkoły Podstawowej w Iwierzycach, Szkoły Podstawowej w Olchowej, Szkoły Podstawowej w Bystrzycy z opiekunem panią Jolantą Franczyk.

Zebranych powitał Wicedyrektor Zespołu Szkół pan Tomasz Wojnarowski oraz organizatorzy – nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
Pan Wicedyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody uczniom Zespołu Szkół, którzy zostali wyróżnieni w etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

I miejsce – Dagmara Totoń kl. 4EK
II miejsce- Faustyna Budzik kl. 4EK
III miejsce – Dawid Ochał kl;. 4PR

Następnie został przeprowadzony konkurs w dwóch kategoriach : szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Pana Witolda Darłaka Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Po części konkursowej uczennice klasy 4EK Anna Kramarz i Karolina Marchlik oraz uczeń klasy 3LG Dawid Kwaśniak przybliżyli wszystkim postać prof. Władysława Szafera, a uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną dotycząca jego życia i działalności.
Później wicedyrektor pan Tomasz Wojnarowski wręczył nagrody laureatom konkursu :

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce - Przemysław Rataj SP w Czarnej Sędziszowskiej
II miejsce – Antonina Rojek SP nr 1 w Ropczycach
III miejsce – Klaudia Brzostowska SP w Bystrzycy

W kategorii szkoły ponadpodstawowej:

I miejsce – Justyna Kopala ZS w Ropczycach kl.2PW4
II miejsce – Julia Kołczak ZS w Ropczycach kl.2HBR
III miejsce – Natalia Siuba ZS w Ropczycach kl.2LGF

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie. Dziękujemy Panu Witoldowi Darłakowi – Staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego za wsparcie finansowe na zakup nagród dla zwycięzców oraz Dyrekcji Zespołu Szkół za pomoc w organizacji konkursu.

Renata Kopala
Katarzyna Piękoś