Dzis jest 29.04.2024, imieniny Hugona, Piotra, Roberty
Pokazy naukowe w Akademii Tarnowskiej PDF Drukuj Email
niedziela, 14 stycznia 2024 18:50

Per scientiam ad astra - pokazy naukowe w Akademii Tarnowskiej

12 stycznia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach Martyna Kisiel, Izabela Ozga, Izabela Ziajor, Jakub Oleś, Jakub Podjasek, (kl. 5EK), Ilona Cholewa, Olivia Muzyk (kl. 3PW), Justyna Jezuit (kl.4 EK) uczestniczyli w wykładzie i warsztatach naukowych w ramach projektu Per scientiam ad astra - pokazy naukowe w Akademii Tarnowskiej.

Podczas wykładu Pani dr Małgorzata Martowicz poruszyła temat chemicznych związków wielkocząsteczkowych i ich obecności w życiu każdego człowieka. Uczestnicy zostali zaznajomieni z chemią polimerów, białek, węglowodanów, hydrożeli oraz tworzyw sztucznych. W czasie zajęć w laboratorium chemicznym uczniowie samodzielnie wykonywali eksperyment, w wyniku którego oznaczali zawartość rozpuszczalnego kwasu szczawiowego w naparach różnych herbat. Dokonali oceny wpływu czasu parzenia na zawartość kwasu szczawiowego w naparach. Dopełnieniem warsztatów było zaproponowanie przez uczniów możliwości zmniejszenia antyodżywczego działania kwasu szczawiowego poprzez określenie stopnia wiązania wapnia przez kwas szczawiowy.
Celem projektu jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych poprzez organizację ogólnodostępnych wykładów i warsztatów ukazujących przydatność wiedzy naukowej w życiu społeczno-gospodarczym człowieka.

tn_1_wynik
tn_2_wynik