Dzis jest 27.04.2024, imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty
Trenuj z Wojskiem sam i w grupie. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 października 2023 09:17

Trenuj z Wojskiem sam i w grupie.

Wykorzystując wrześniową, słoneczną aurę oraz gościnność rzeszowskiej jednostki wojskowej, uczniowie naszej szkoły mieli okazję do wzięcia udziału w specjalistycznym szkoleniu, w ramach ogólnopolskiego programu Trenuj z Wojskiem sam i w grupie.
Program przeznaczony jest dla cywilów w wieku od 15 do 65 lat, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnych klas mundurowych, jakie właśnie mamy w naszej szkole.
Z 23-osobowej grupy zainteresowanych wspomnianymi zajęciami, w większości byli to uczniowie klasy 1OPW oraz 2,3,4 PW, jak również 2 uczniów kl. 2PR. Całą grupą opiekowali się nauczyciele ZS Natalia Paryś i Bartłomiej Wiktor, którzy również wzięli czynny udział w szkoleniu.

Wraz z innymi uczestnikami przedstawiciela naszej szkoły przez cały sobotni dzień wykonywali podstawowe, aczkolwiek wcale niełatwe ćwiczenia szkolenia wojskowego pod bacznym okiem instruktorów 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Ogółem w zajęciach brało udział około 120 osób, w bardzo różnym wieku, podzielonych na kilka 12-15 osobowych grup. Wśród zadań które należało zaliczyć w celu ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym były: rzut granatem do celu (oczywiście szkoleniowym, niewybuchowym), postawa strzelecka i posługiwanie się bronią długą, elementy samoobrony i walki wręcz, reagowanie na sygnały alarmowe w czasie walki, w tym odnalezienie i udanie się do schronu, udzielanie pomocy medycznej pod ostrzałem wroga, atak na przeciwnika i wycofywanie się z pola walki w szyku wojskowym tzw. ósemkowym, czy wreszcie podstawy wojskowego surwiwalu, tzn. zasad przetrwania w trudnych warunkach i terenie. Największym zainteresowaniem cieszyła się wspinaczka, na specjalnie do tego celu przygotowanych ściankach o rożnej wysokości i trudności, a także zjazd na tyrolce.
Uczestnicy kursu wykonywali poszczególne zadania z dużym zaangażowaniem i determinacją, ciekawi nowych wyzwań. Wszyscy ukończyli szkolenie z&nbspwynikiem więcej niż pozytywnym, uzyskując stosowne certyfikaty.

Strudzeni i zadowoleni, jak również nakarmieni tradycyjną żołnierską grochówką, uczniowie naszej szkoły bezpiecznie powrócili do domów.

tn_wojsko
tn_wojsko1