Dzis jest 20.04.2024, imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Urodziny Patrona PDF Drukuj Email
niedziela, 11 września 2022 18:49

119. ROCZNICA URODZIN KSIĘDZA DOKTORA JANA ZWIERZA

„Kochajcie swoje miasto. Uczcie się jego historii. Nie mówcie źle o ropczyckim grodzie,
mieście Waszego urodzenia, edukacji, pracy i zamieszkania. Wygląd naszego miasta
świadczy o poziomie naszej kultury”.

Testament duchowy ks. dra Jana Zwierza

8 września 1903 roku urodził się ksiądz doktor Jan Zwierz- Patron Zespołu Szkół.
W 119. rocznicę urodzin Patrona Naszej Szkoły uczniowie klasy IV HM: Luiza Andreasik, Dominik Niewiadomski, Izabela Bereś, Karolina Książek, Wiktoria Książek, Gabriela Wymysłowska, Konrad Kujda, Andrzej Czyż oraz uczennica klasy 4 EK Natalia Saj zaprosili swoich młodszych kolegów na montaż słowno-muzyczny, podczas którego przybliżyli uczniom klas pierwszych sylwetkę księdza Jana Zwierza.

Ks. Jan Zwierz po święceniach kapłańskich przybył do Ropczyc w 1929 roku i związał się na stałe z naszym miastem. Spędził tu ponad dwie trzecie lat swego długiego 92-letniego życia jako proboszcz, działacz społeczny i pedagog. Z jego inicjatywy w 1932 r. powstała "Składnica Kółek Rolniczych" zaopatrująca w niezbędne towary sklepy spółdzielcze na wsiach. Ksiądz Zwierz był twórcą tajnego nauczania na początku niemieckiej okupacji, dzięki temu udało się uratować młodzież przed wywozem na roboty do Niemiec.
W 1940 r. założył szkołę ogrodniczo-handlową, a we wrześniu 1943 r. szkołę mechaniczną. Po wojnie te szkoły stały się zaczątkiem szkolnictwa zawodowego w Ropczycach, których on był pierwszym dyrektorem. Czynnie działał na niwie oświaty, bo zdawał sobie sprawę, że jeśli stworzy prężny ośrodek kształcenia młodzieży, to tego nigdy się nie zatraci.
Ks. Zwierz nie tylko rozwinął w Ropczycach szkolnictwo, ale również przyczynił się do budowy zakładów przemysłowych i dworców.

tn_z10
tn_z11
tn_z4
tn_z5
tn_z6
tn_z7
tn_z8
tn_z9

Mieszkańcy Ropczyc wspominają księdza Jana jako „człowieka poważnego i pogodnego, myślącego, bezpośredniego, marzącego o pięknie Ropczyc, o rozwoju szkół, o zapewnieniu absolwentom miejsc pracy”.
Ksiądz Jan Zwierz przez lata prowadził młodzież szkolną do kościółka przy ulicy Najświętszej Marii Panny, a swoje ukochane Ropczyce nazywał „miastem róż i młodzieży".
Zmarł 19 maja 1995 roku w Ropczycach i został pochowany na cmentarzu parafialnym. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył biskup Edward Białogłowski, który powiedział
Ks. Jan Zwierz przez całe swoje życie zachował młodość ducha”.

Julian Król napisał wiersz, w którym zapewniał, że ksiądz Jan Zwierz „pozostanie w naszej pamięci, jako wybitny tej ziemi mieszkaniec”.
Uczniowie Zespołu Szkół słowa tego wiersza oraz duchowy testament ks. Jana starają się wypełniać.

Aneta Kwiatkowska

Poprawiony: niedziela, 11 września 2022 18:58