Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
„Bostońskie czytanie w ZS” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 listopada 2021 10:42

„Bostońskie czytanie w ZS”

Miło nam poinformować, że młodzież Zespołu Szkół ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, nawiązując współpracę z Publiczną Biblioteką w Ropczycach, przystąpiła do projektu „Bostońskie czytanie w ZS”. W piątek 29.10 2021 r. na auli szkolnej odbyło się spotkanie organizacyjne z uczniami klas 3THM, 2EK, 3EK i 3TL, które wezmą udział w projekcie. Mieliśmy przyjemność gościć Panią Agnieszkę Szela - dyrektora Publicznej Biblioteki w Ropczycach, która opowiedziała uczniom o funkcjonowaniu biblioteki, a przede wszystkim przekazała młodzieży książki, które będą wykorzystane w projekcie. Koordynatorkami inicjatywy są mgr Joanna Froń oraz mgr Katarzyna Nieroda.

Czym właściwie jest „Bostońskie czytanie”?
Metoda bostońska cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.
Polega na samodzielnym czytaniu książki przez kilkanaście pierwszych minut wybranej lekcji w wybranym przez siebie języku. Czytają wszyscy: uczniowie i nauczyciel, każdy sam wybiera sobie interesującą pozycję (można zacząć od prostej bajki czy baśni dla młodszych, poprzez literaturę dla dzieci, nastolatków, młodzieży itd.).
Z przeczytanych treści uczniowie nie są odpytywani czy poddawani ocenie, wypełniają jedynie arkusz, w którym oceniają treść książki lub dzielą się opinią o niej.

tn_20211029_090334
tn_20211029_090843
tn_20211029_091211
tn_20211029_091245
tn_20211029_091507

Inicjatywa czytania bostońskiego literatury w języku angielskim w szkole będzie promowała rozpoczynanie dnia nie od obowiązku, a od przyjemności. Dodatkowo, czytanie w języku obcym choć na początku będzie sprawiało trudności, z czasem okaże się naturalne.
Modelowanie czytania przez dorosłych spowoduje, że uczniowie zaczną traktować czytanie jak coś naturalnego, modnego, wartościowego dla samego czytania.
Książki warto czytać, mają one ogromną moc, a zatem mogą zmienić myślenie uczniów, a nawet mieć wpływ na całe ich życie.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Podążając za cytatem Wisławy Szymborskiej, chcemy zachęcić jak największą ilość młodzieży oraz dzieci do rozpoczęcia przygody z książką. Projekt ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych, ale również pokazanie uczniom, że czytanie to świetna rozrywka i sposób na zabicie nudy.
W ramach projektu młodzież oraz organizatorki planują szereg dodatkowych inicjatyw, ale o tym już wkrótce.

Poprawiony: poniedziałek, 01 listopada 2021 11:01