Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
advert 1
advert 2
advert 3
Akademia Czerniaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 01 maja 2019 17:00

„Znamię! Znam je?”


Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze Akademia  Czerniaka - sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”.
W jego ramach co roku w maju odbywa się także Tydzień Świadomości Czerniaka. Podczas Tygodnia Świadomości Czerniaka Polacy dowiadują się, kto jest najbardziej narażony na czerniaka, na co zwracać uwagę przy czerniaku i jak skutecznie bronić się przed nowotworem.

tn_DSC_0448
tn_DSC_0450
tn_DSC_0452
tn_DSC_0453
1/4 


W ramach kampanii programem profilaktyczno-edukacyjnym ,,Znamię! Znam je?"  zostali objęci, również uczniowie Zespołu Szkół im. ks. dra  Jana Zwierza w Ropczycach .
W wybranych klasach pierwszych 26.04.2019r. odbyły się zajęcia edukacyjne, które poprowadzili uczniowie klasy II TBM Magdalena Jodłowska, Monika Stręk, Hubert Rębisz i Filip Dudzic. Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi młodzieży na istotę problemu oraz zachęcenie ich do regularnego kontrolowania swoich znamion.

Czerniak jest nie tylko jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale także jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Szacuje się, że każdego roku w Polsce notuje się około 2500 - 3000 nowych zachorowań na czerniaka. Dlatego tak istotne są profilaktyka i informowanie o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Tym bardziej,  że wykryty we wczesnym stadium czerniak jest w 90% wyleczalny.
Uczniowie podczas zajęć oglądnęli filmy edukacyjne. Podsumowaniem zajęć było przeprowadzenie quizu, którego celem było sprawdzenie wiedzy na temat nowotworów złośliwych, w tym czerniaka skóry. Koordynatorami zajęć były panie Aneta Bochenek, Agnieszka Rymut - pedagodzy szkolni oraz pani Renata Kopala - nauczyciel biologii.
Zajęcia edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut

Poprawiony: środa, 01 maja 2019 17:19
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 567 gości 

Pracownie w ZS