Dzis jest 16.06.2019, imieniny Aliny, Anety, Benona
advert 1
advert 2
advert 3
Ropczyckie pomniki historii. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 30 maja 2018 17:57

Niezwykła wycieczka szlakiem ropczyckich pomników historii.


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach 25 maja 2018 roku zorganizowała niezwykłą wycieczkę, w której uczestniczyły uczennice klasy II technikum hotelarskiego Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. Przewodnikiem młodzieży podążającej szlakiem ropczyckich pomników historii był sam ich twórca - pan Kazimierz Malski.
Artysta urodził się w Ropczycach, tu spędził dzieciństwo i uczęszczał do technikum mechanicznego. Obecnie mieszka w Krakowie, ale często wraca w rodzinne strony.
To nie lada gratka spacerować po naszym królewskim grodzie z tak wybitnym malarzem, poetą i rzeźbiarzem, którego dzieła zdobią miasto. Spacer po Ropczycach rozpoczęliśmy od pomnika ich założyciela - króla Kazimierza Wielkiego, którego model popiersia wykonał pan Malski. Monument, stojący przed dworcem autobusowym, powstał dla uczczenia 620. rocznicy nadania praw miejskich z inicjatywy Zarządu TPZR pod kierownictwem prezesa, ks. Jana Zwierza.

1
2
3
1/3 


Następnie udaliśmy się do kościoła farnego, którego gospodarz – ks. dr Stanisław Mazur – opowiedział o historii powstania i renowacji gotyckich ołtarzy, które zdobią wnętrze świątyni. Dowiedzieliśmy się, że boczny ołtarz Matki Bożej Różańcowej również jest dziełem p. Kazimierza Malskiego. Artysta po przekazaniu kilku informacji na jego temat poprowadził nas pod kolejną swoją rzeźbę, czyli pomnik księdza Jana Zwierza, Patrona naszej szkoły, który kilka lat temu stanął na ropczyckim Rynku. Tutaj mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wysłuchać wspomnień z dzieciństwa autora dzieła. Pan Malski był ministrantem w ropczyckiej Farze, księdza Zwierza znał więc osobiście.
W jego pamięci pozostało m. in. to wspomnienie, gdy po odprawionej mszy świętej ksiądz częstował dzieci cukierkami, które zawsze miał w kieszeni. Z właściwym sobie poczuciem humoru żartował, że nie tylko Stalin rozdaje dzieciom słodycze.

Kolejna rzeźba na szlaku ropczyckich pomników historii to najnowsze dzieło Kazimierza Malskiego. Przedstawia innego artystę, także urodzonego w Ropczycach, Józefa Mehoffera. Siedzi on sobie na krześle pod drzewem, w rękach trzyma pędzel i paletę farb, i patrzy na nasze piękne miasto, jakby chciał je uwiecznić na płótnie.
To właśnie w tym dniu, 25 maja, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika w ramach obchodów Dni Ropczyc oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warsztaty edukacyjne prowadzone przez pana Malskiego zakończyliśmy w Centrum Kultury przy tablicy i popiersiu J. Mehoffera, którą w 2015 roku również wykonał artysta.
Za przekazane wiadomości, anegdoty i poświęcony nam czas uczennice nagrodziły „przewodnika” brawami.


To było niezwykłe przeżycie poznać tak ciepłego i bezpośredniego człowieka, dla którego (myślę) spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół, do którego sam niegdyś uczęszczał, było jak podróż sentymentalna do krainy dzieciństwa.

Serdeczne podziękowania składamy pracownikom MiPBP w Ropczycach, a w szczególności dr Grażynie Woźny, za zorganizowanie tej niecodziennej lekcji historii i wiedzy o kulturze, za spotkanie z człowiekiem, którego dzieła wpisały się na dobre w krajobraz naszej małej Ojczyzny. Dziękujemy także za książki: „Ropczyce w hołdzie Józefowi Mehofferowi” oraz zbiory wierszy p. Kazimierza Malskiego „Wspomnienie” z autografami autora. To z tego zbioru pochodzi wiersz, którego fragment niech będzie puentą naszej niezwykłej wycieczki:


„Warto być kamieniem,
który fundament miasta zmieni.
Warto zatrzymać czas w szkolnej,
ropczyckiej przestrzeni.
Warto być w kluczu sokołów,
w herbie ropczyckiej ziemi.”


Małgorzata Maroń

Poprawiony: środa, 30 maja 2018 18:13
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 141 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS