Dzis jest 19.04.2019, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
advert 1
advert 2
advert 3
Tydzień Świadomości Czerniaka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 29 kwietnia 2018 13:54

"Znamię! Znam je?"


Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze Akademia Czerniaka - sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”. W jego ramach co roku w maju odbywa się także Tydzień Świadomości Czerniaka. Podczas Tygodnia Świadomości Czerniaka Polacy dowiadują się, kto jest najbardziej narażony na czerniaka, na co zwracać uwagę przy czerniaku i jak skutecznie bronić się przed nowotworem.

tn_DSC_0311
tn_DSC_0318
tn_DSC_0319
1/3 


W ramach kampanii programem profilaktyczno-edukacyjnym "Znamię! Znam je?" zostali objęci , również uczniowie Zespołu Szkół im. ks. dra  Jana Zwierza w Ropczycach. W klasie 1 TL i 1 TE   odbyły się zajęcia edukacyjne , które poprowadzili uczniowie klasy 3 TBF Linda Sowiźrał, Izabela Jaworska, Ewelina Piczak  i Jakub Wrona. Głównym celem zajęć było zwrócenie uwagi młodzieży na istotę problemu oraz zachęcenie ich do regularnego kontrolowania swoich znamion.Czerniak jest nie tylko jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, ale także jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. Szacuje się, że każdego roku w Polsce notuje się około  2500 - 3000 nowych zachorowań na czerniaka. Dlatego tak istotne są profilaktyka i informowanie o czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Tym bardziej, że wykryty we wczesnym stadium czerniak jest w 90% wyleczalny.
Uczniowie podczas zajęć oglądnęli film edukacyjny, a następnie wysłuchali prelekcji, którą przeprowadziła higienistka szkolna pani Halina Rudny. Podsumowaniem zajęć było przeprowadzenie quizu, którego celem było sprawdzenie wiedzy na temat nowotworów złośliwych, w tym czerniaka skóry. Koordynatorami zajęć były panie Aneta Bochenek, Agnieszka Rymut - pedagodzy szkolni oraz pani Renata Kopala - nauczyciel biologii.
Zajęcia edukacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży.


Aneta Bochenek
Agnieszka Rymut
Renata Kopala

Poprawiony: niedziela, 29 kwietnia 2018 14:15
 

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 110 gości 

Pogoda dla Rzeszowa

Pracownie w ZS