Dzis jest 24.04.2024, imieniny Bony, Horacji, Jerzego
Konkurs polonistyczny PDF Drukuj Email
piątek, 31 października 2008 10:30

Aby popularyzować poezję Herberta wśród młodych ludzi i stworzyć im okazję do bardzo osobistych spotkań z jego twórczością, p. Grażyna Szypuła i p. Małgorzata Bieniasz zorganizowały konkurs dla młodzieży Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza.

Paniom polonistkom udało się nim zainteresować wielu uczniów - w zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 50 osób. Uczestnicy mogli wykazać się wiedzą o Z. Herbercie lub umiejętnością analizy
i interpretacji jego wiersza, przygotować prezentację multimedialną lub ilustrację do wybranego utworu. Nie zabrakło również recytacji wierszy. Atrakcyjne nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Impreza finałowa odbyła się 29 października 2008 roku w gościnnych progach Centrum Kultury. Licznie zgromadzona młodzież obejrzała wystawę prac plastycznych, a wśród nich najciekawszą ilustrację (do prozy poetyckiej pt. Wiatr i róża), której autorką była Ilona Falarz z kl. I PP. Następnie, podczas niecodziennej lekcji języka polskiego, widzowie zobaczyli nagrodzoną prezentację, przygotowaną przez Dorotę Kopalę z kl. 3 THT, oraz wysłuchali kilku recytacji.
Za najlepszą z nich jury uznało wykonanie wiersza Nike która się waha przez
Barbarę Majkę z kl. I TEH.

Przewodniczący jury, p. wicedyrektor Andrzej Świniuch, wręczył nagrody także laureatom pozostałych kategorii – Kazimierzowi Ferfeckiemu z kl. II TEH za test wiedzy o Herbercie oraz Katarzynie Wojnowskiej z kl. IV TH za analizę wiersza Apollo i Marsjasz.

Gratulacje dla zwycięzców!

Atrakcją imprezy finałowej konkursu było przedstawienie oparte na motywach twórczości
Z. Herberta, zatytułowane Bądź wierny. Idź. Przygotowała je p. Aneta Dylska, prowadząca szkolne kółko teatralne. Uczniowie  zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i ciekawe, nowatorskie interpretacje utworów Herberta.

Bohaterem konkursu był nie tylko Zbigniew Herbert. Drugi bohater – zbiorowy – to nasza młodzież, wrażliwa, utalentowana i pracowita.

Grażyna Szypuła

zobacz zdjecia z tego konkursu

Poprawiony: sobota, 01 listopada 2008 10:20