Dzis jest 19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Konkurs Translatorski PDF Drukuj Email
piątek, 08 kwietnia 2016 17:29

III edycja Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego pod hasłem „Podróże kształcą

W dniu 22 marca 2016 roku w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyła się trzecia edycja Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego. Patronat nad konkursem sprawowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE. Tegoroczne zmagania przebiegały pod hasłem „Podróże kształcą” a uczestnicy mieli za zadanie przetłumaczyć tekst dotyczący podróżowania i turystyki. Celem konkursu zorganizowanego przez nauczycieli języków obcych - Marię Grzesiak, Katarzynę Nierodę, Karola Zagórskiego i Marię Kanię, było uwrażliwienie uczniów na piękno języka polskiego, uświadomienie uczniom specyfiki pracy tłumacza, doskonalenie umiejętności przekładu wśród młodzieży oraz zachęcenie gimnazjalistów do nauki języków obcych.

tn_DSC09293
tn_DSC09295
tn_DSC09332
tn_DSC09344

Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowa popularnością, w konkursie wzięło udział blisko 60 gimnazjalistów z 23 gimnazjów z terenu powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego i strzyżowskiego. Zadaniem konkursowym było przetłumaczenie tekstu z języka angielskiego lub niemieckiego, na którego wykonanie uczestnicy mieli 70 minut. Po tym czasie komisja konkursowa sprawdziła wszystkie prace uwzględniając trafność słownictwa (wierność przekładu), bogactwo leksykalne, poprawność ortograficzną i gramatyczną oraz płynność. W czasie sprawdzania prac uczniowie gimnazjów zwiedzali naszą szkołę pod opieką starszych kolegów. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności językowych, a o zwycięstwie zadecydowały głównie poprawność stylistyczna tekstów oraz piękno języka ojczystego.

Laureatami konkursu zostali:

W kategorii języka angielskiego:

1. miejsce: Joanna Ścibor,
  2. miejsce: Natalia Sowiźrał,
  3. miejsce: Maria Styś,
  4. miejsce: Aleksandra Urban.

W kategorii języka niemieckiego:

1. miejsce: Karolina Koza,
  2. miejsce: Natalia Strzok,
  3. miejsce: Mateusz Ogorzałek,
  4. miejsce: Emilia Szpara.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz gadżetami Zespołu Szkół. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe, wśród których znajdowały się książki i multimedia do nauki języków obcych oraz nowoczesne materiały dydaktyczne, które pomogą nagrodzonym pogłębiać swoje pasje.
Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom konkursu i zwycięzcom oraz dziękują sponsorom za pomoc w organizacji konkursu i ufundowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych.

Karol Zagórski

Sponsorzy: