Dzis jest 29.03.2024, imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
advert 1
advert 2
advert 3
Witamy na stronie głównej Zespołu Szkół
Wyjątkowa lekcja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 kwietnia 2022 09:21

Wyjątkowa lekcja– „spotkanie” z niezwykłym Zakonnikiem.


13.04.2022 r., Uczniowie i Nauczyciele naszego Zespołu Szkół im ks. dra Jana Zwierza, uczestniczyli w spotkaniu z panią Bernadetą Frysztak, która przybliżała naszej społeczności postać i drogę życia o. Hieronima Warachima OFMCap. W ciekawym wykładzie i przystępnej formie usłyszeliśmy o niezwykłym człowieku, który w harmonijnym splocie umiał połączyć swoje uzdolnienia z drogą powołania kapłańskiego i zakonnego, służąc w ten sposób Bogu i ludziom, wśród których przyszło mu żyć. Więcej informacji możemy znaleźć w publikacji pani Bernadety Frysztak „Tu serce me zostało….Ojciec Hieronim Warchim 1916-2011) i Jego dzieło”.

 

tn_IMG-4824
tn_IMG-4827
tn_IMG-5054
1/3 



Ks. Jerzy Maciąg

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2022 10:58
 
#ŁączyNasPamięć PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 kwietnia 2022 08:41

Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza przyłączył się do akcji organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Żonkile.


We wtorek 19 kwietnia minęła 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Żydzi nie mieli prawa wyjść poza mury getta. Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Tysiące Żydów straciło życie, tysiące zostały wywiezione do obozów koncentracyjnych.
Powstanie upadło w połowie maja. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił jeden z przywódców powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy żydowskich. Nielicznym bojownikom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca powstania Marek Edelman, zmarły w 2009 r.
Przez wiele lat 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania Marek Edelman dostawał od nieznanej osoby żółte kwiaty. To były żonkile, tulipany albo inne kwiaty, które można było dostać na wiosnę. Edelman składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak powstała tradycja nieoficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania żydowskiego, które były alternatywą dla oficjalnych obchodów organizowanych przez rząd komunistyczny. Marek Edelman był wtedy znanym działaczem opozycji. Po latach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję „Żonkile”, żeby przypomnieć nam wszystkim o tych strasznych wydarzeniach.


19 kwietnia tworzymy przypinkę w kształcie żółtego żonkila, która po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida. Nawiązuje ona do gwiazdy, którą Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy był to znak hańby. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci.

 


Nasza szkoła dołączyła do akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć. Uczniowie Zespołu Szkół wykonali żonkile oraz wzięli udział w zajęciach, podczas których zapoznali się z tą tragiczną historią. Przewodnim motywem tegorocznej edycji jest miłość i jej różne oblicza. Tegoroczne "Żonkile" odbywają się w czasie, gdy tuż obok nas rozgrywa się dramat wielu milionów ludzi - ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety oraz dzieci. Udział w kampanii dotyczącej miłości jest naszą formą sprzeciwu wobec wojny i agresji.


Aneta Kwiatkowska
.

Poprawiony: piątek, 22 kwietnia 2022 08:50
 
Konkurs wiedzy historycznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 21 kwietnia 2022 07:57

Historia jest nauczycielką życia i to ważne, cenne, żeby młodzież znała swoją historię, znała historię swojego kraju, bo dzięki temu wiemy, jak nasz kraj może się rozwijać w przyszłości.


Uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w Konkursie Wiedzy Historycznej o Romanie Dmowskim. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu oryginalnej i twórczej pracy plastycznej lub pracy pisemnej związanej z tematem konkursu: „Roman Dmowski wychowawcą Narodu”. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.
Magdalena Bereś (kl. 3 EK), Patrycja Ochab (kl. 3 EK), Natalia Matłok (kl. 3 EK) oraz Łukasz Darłak (kl. 3 HM) zmierzyli się z interpretacją słynnych słów Romana Dmowskiego:


„Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie”.



Nasza uczennica Magdalena Bereś została finalistką i uzyskała szczególne wyróżnienie. Gratulujemy!


Aneta Kwiatkowska

Poprawiony: czwartek, 21 kwietnia 2022 08:03
 
Warsztaty Przyrodnicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 kwietnia 2022 16:47

Warsztaty Przyrodnicze w Zespole Szkół
im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach


W drugiej połowie marca 2022 r. w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się X Warsztaty Przyrodnicze dla Szkół Podstawowych w formie zdalnej ze względu na ograniczenia epidemiczne. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli uczniowie i opiekunowie z szkół podstawowych z powiatu ropczycko – sędziszowskiego.
Podstawowym celem zorganizowanych Warsztatów było zachęcenie uczniów do rozwijania zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi i zawodowymi poprzez angażowanie ich do samodzielnego analizowania doświadczeń laboratoryjnych, prezentowania wyników własnych obserwacji oraz wypowiadania się w języku angielskim na temat zastosowania wodoru jako paliwa przyszłości.


Program Warsztatów obejmował:

  1. Lekcję biologii/chemii z wykorzystaniem prezentacji i filmów dydaktycznych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, dotyczących tematu: WODÓR JAKO PALIWO PRZYSZŁOŚCI.
  2. Konkurs z nagrodami – zdalny test wiedzy/ćwiczenia językowe z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych „WODÓR JAKO PALIWO PRZYSZŁOŚCI - QUIZ” w dniu 05.04.2022 r. o godz. 900.


Dla uczniów szkół podstawowych zostały przygotowane przez uczennice klasy 3 technikum ekonomicznego filmy prezentujące trzy ćwiczenia laboratoryjne z zakresu chemii ,biologii oraz prezentacja multimedialna dotycząca wodoru jako paliwa przyszłości.
Następnie przedstawiciele z poszczególnych szkół podstawowych wzięli udział w zdalnym teście wiedzy, którego pytania dotyczyły zagadnień związanych z tematyką warsztatów. Część zadań to były ćwiczenia z języka angielskiego.
Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce – ex aequo – Weronika Ziobro, Ada Bartusik
II miejsce – Amelia Kloc
III miejsce – Klaudia Drozd


Zorganizowane po raz dziesiąty w Zespole Szkół Warsztaty Przyrodnicze cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom i uczniom szkół podstawowych za udział w Warsztatach w formie zdalnej.

 

tn_1
tn_11
tn_111
1/3 


Sponsorem nagród dla uczestników konkursu był Bank PeKaO SA II oddział w Rzeszowie. 


Organizatorzy:
Renata Kopala
Agnieszka Róg
Katarzyna Nieroda
Katarzyna Piękoś
Bartłomiej Dudka

Poprawiony: wtorek, 19 kwietnia 2022 16:58
 
IV Podkarpacki Turniej „Rachunkowość w pigułce” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 kwietnia 2022 13:45

Chapeau bas dla Ekonomistek Zespołu Szkół


22 grudnia 2021 roku ekonomiści z klasy IV TE zakończyli naukę przedmiotów ekonomicznych. W styczniu przystąpili do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, który jak się okazało zdali w przepięknym stylu.
Mima tak długiej przerwy, ponad 4 miesiące, w nauce przedmiotów zawodowych, drużyna w składzie Katarzyna Bereś, Anna Kubik i Agata Tokarz, podjęła wyzwanie i przystąpiła do turnieju z rachunkowości.
8 kwietnia odbył się finał IV Podkarpackiego Turnieju „Rachunkowość w pigułce”. Składał się z dwóch etapów; pisemnego, który każdy z uczestników rozwiązywał indywidualnie i części praktycznej, podczas którego, zespoły ze szkół ekonomicznych podkarpacia, musiały zmierzyć się z zadaniem praktycznym, dotyczącym obsługi firmy handlowej. Nie było to łatwe wyzwanie i mimo, że zabrakło dziewczynkom szczęścia i nie stanęły na podium, to wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami z rachunkowości.

 

tn_3
tn_4
tn_5
tn_6
tn_7
tn_8
1/6 


Wszyscy uczniowie, mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wykładzie prowadzonym przez dr Alfreda Szydełko, wieloletniego wykładowcę Politechniki Rzeszowskiej na temat zmian w polskich przepisach prawnych.
Gratulacje nie tylko dla uczestniczek konkursu ale również dla wszystkich ekonomistów z klasy IV technikum ekonomicznego.

Życzymy sukcesów na egzaminie maturalnym, a także w dalszej karierze zawodowej.


Opiekun drużyny Aldona Majewska Dudek

Poprawiony: wtorek, 19 kwietnia 2022 13:52
 
Wielkanoc 2022 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 kwietnia 2022 11:19

Poprawiony: piątek, 15 kwietnia 2022 11:25
 
„Niepodległa” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 kwietnia 2022 12:20

Spotkanie autorskie


8 kwietnia w bibliotece szkolnej młodzież z klas: 1PW4, 1PR oraz 1FPS miała okazję poznać autora tomiku „Niepodległa” - pana Waldemara Wilka, absolwenta naszej szkoły, któremu towarzyszyła koleżanka ze szkolnej ławy - pani Anna Wiktor.
Twórca wspominał szkolne czasy, opowiedział o pasji tworzenia i patriotyzmie wyniesionym z rodzinnego domu. Podkreślił też konieczność dbania o ojczysty język oraz wskazał na ważną rolę poezji, która jest skarbnicą ponadczasowych wartości.
Uczniom, którzy zakupili tomiki wierszy, autor wpisał z serca płynące dedykacje.
Spotkanie „z poezją” wywarło na uczniach bardzo pozytywne wrażenie. Była to swoista lekcja patriotyzmu, historii i kultury. Młodzi ludzie stwierdzili, że chętnie poznają innych lokalnych twórców.

 

tn_1649839129001
tn_1649839129010
tn_1649839129020
tn_1649839129031
tn_1649839129040
tn_1649839129049
tn_1649839129071
tn_1649839129078
tn_1649839129085
1/9 


Zbiory biblioteki powiększyły się o dwa tomiki wierszy autorstwa Waldemara Wilka ufundowane przez Radę Rodziców, za co organizatorki spotkania: Renata Tobiasz, Dorota Mucha i Justyna Pięta serdecznie dziękują.

Poprawiony: środa, 13 kwietnia 2022 12:29
 
„Z tęsknoty za Kresami…” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 kwietnia 2022 08:53

 

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Literackim i Fotograficznym „Z tęsknoty za Kresami…”, otrzymał Mykola Kovtun, uczeń klasy 2 LG.

 

Organizatorem Konkursu było Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach oraz Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Rozdanie nagród odbyło się 25 marca 2022 roku. Rangę konkursu niewątpliwie podkreślał patronat honorowy, który sprawowali: Minister Edukacji i Nauki, Poseł na Sejm RP Kazimierz Moskal, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatu Ropczycko- Sędziszowskiego.

Celem Konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy o Kresach wśród dzieci i młodzieży, a także kształtowanie postaw patriotycznych opartych na zrozumieniu losów Ojczyzny.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Małgorzata Rauch, Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Pan Witold Darłak, Wicestarosta Powiatu Pani Bernadeta Frysztak, Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Pan Mariusz Grudzień, Proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach ksiądz dr Stanisław Mazur.

 

Serdecznie gratulujemy!

Poprawiony: wtorek, 12 kwietnia 2022 09:09
 
Wycieczka logistyków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 12 kwietnia 2022 08:26

Wycieczka przedmiotowa logistyków
do
PZL SĘDZISZÓW S.A.


Uczniowie klasy drugiej technikum – technik logistyk uczestniczyli w wycieczce do zakładu produkcyjnego - PZL SĘDZISZÓW S.A.
PZL Sędziszów specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów. W szerokiej gamie produktów znajdują się filtry: powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne oraz osuszacze powietrza. Zakład posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 roku przeprowadza liczne testy i kontrole filtrów.
W trakcie wycieczki nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z profilem działalności zakładu, parkiem maszynowym oraz liniami produkcyjnymi. Odwiedzili także dział handlu, a Pani Prezes Agnieszka Dec opowiedziała o współpracy z rynkami zagranicznymi.
Zespół Szkół od lat współpracuje z PZL SĘDZISZÓW, m.in. organizując praktyki dla uczniów Zespołu Szkół.

 


Opiekunami wycieczki byli: Agata Wojnarowska i Dariusz Siwiec

Poprawiony: wtorek, 12 kwietnia 2022 08:53
 
„Wybrane problemy chemii” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 10 kwietnia 2022 13:20

XXVIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”


7 kwietnia 2022 r. w Sali Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego Politechniki Rzeszowskiej odbyło się XXVIII Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”. Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach reprezentowali uczniowie: Martyna Kisiel, Izabela Ozga, Izabela Ziajor, Jakub Podjasek (kl. 3EK), Kacper Regner (kl.3PW), Radosław Burczy (kl. 2 BM).
Otwarcie seminarium nastąpiło o godz. 900. Licznie przybyłych na to spotkanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, zainteresowanych rozwijaniem i pogłębianiem wiedzy z zakresu współczesnej chemii wraz z opiekunami powitała prodziekan Wydziału Chemicznego – dr inż. Dorota Głowacz - Czerwonka. Seminarium składało się z części konferencyjnej i ćwiczeniowej.
Pierwszy wykład, poprowadzony przez panią dr hab. inż. prof. PRz Barbarę Pilch – PiteręBaw się z nami kolorami”, dotyczył barw związków chemicznych oraz ich znaczenia w produkcji farb. Część konferencyjną zakończył wykład „Zatrzymać pandemię! Projektowanie leków przeciw Covid 19” pani dr inż. Katarzyny Rydel-Ciszek.


W drugiej części Seminarium uczniowie uczestniczyli w pokazach dotyczących „Odnawialnych źródeł energii w praktyce” przygotowanych przez pana dr inż. Tomasza Pacześniaka oraz w widowiskowych pokazach chemicznych przeprowadzonych przez studentów Koła Naukowego Studentów Chemii "Esprit". Podsumowaniem Seminarium był koncert akustyczny doktoranta szkoły doktorskiej Inżynierii Chemicznej mgr inż. Bartłomieja Filipa.

 


Organizatorami Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” byli: Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego.


Katarzyna Piękoś

Poprawiony: niedziela, 10 kwietnia 2022 13:30
 
<< pierwsza < poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 następna > ostatnia >>

Strona 28 z 105

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
 

Online

Naszą witrynę przegląda teraz 505 gości 

Pracownie w ZS